Chovanec po vyřazení od Žiliny věří, že má mužstvu stále co dát

- Sport autor: red

Generální sportovní manažer a kouč fotbalistů Sparty Praha Jozef Chovanec po vyřazení ve čtvrtém předkole Ligy mistrů od Žiliny o rezignaci neuvažoval a stále věří, že má se svým realizačním týmem mužstvu co dát. Zpětně si vyčítá, že nebyl vůči hráčům tvrdší a nevylučuje změny v kádru. Zároveň uvažuje, zda vzhledem k mnoha absencím nepozmění v příštích zápasech rozestavení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Chovanec přibližně půl dne po prohře v Žilině neskrýval, jak moc ho vyřazení bolí. Připustil, že na neúspěchu má svůj podíl. "Odpovědnost neseme všichni společně - funkcionáři, hráči, realizační tým. Není to o jednotlivcích, ale o celém klubu. Samozřejmě já také cítím zodpovědnost," řekl Chovanec na dnešním setkání s novináři.

Na rezignaci však nepomýšlel. "Myslím, že společně s realizačním týmem máme mužstvu co dát. Sice jsme nepostoupili do Ligy mistrů, ale dostali jsme se do Evropské ligy a nějaká práce je započatá. Důležité je, aby člověk měl čistý stůl, že dělá maximum. Když nebudete mít jiskru a budete pesimistický, je lepší to nedělat," podotkl Chovanec, který věří, že jiskru stále má.

V blízké době bude o situaci ve Spartě jednat představenstvo klubu a řešit se nejspíš bude i Chovancova pozice. "Budu se snažit maximálně objektivně pojmenovat stav věcí, které nastaly. Fakta, jednotlivé zápasy. Ale myslím, že to není o mně, ale o Spartě," poznamenal kouč.

Letenští budou chybět v Lize mistrů popáté za sebou. Chovanec vidí dvě hlavní příčiny - klesající koeficient a slabší konkurenční prostředí. "Dřív měla Česká republika daleko lepší koeficient a ziskem titulu jsme automaticky postupovali. Postupně se naše situace zkomplikovala, dostali jsme se do role outsiderů a čekatelů," řekl Chovanec navzdory tomu, že letos byla Sparta v předkole mezi nasazenými týmy.

Velmi negativně se podle něj v mezinárodní konkurenci projevuje stále horší úroveň české ligy. "Celkově liga šla dolů do průměru, je vyrovnaná. Ekonomická situace není dobrá a pak jsme v našich podmínkách těžko schopni vytvořit tak silný a konkurenceschopný tým. Český fotbal by se tím měl zabývat hluboko, určitě by něco mělo přijít," prohlásil Chovanec.

Jeho svěřence v nejméně vhodnou dobu postihla nevídaná marodka a série karetních trestů. "Dovolím si tvrdit, že v základní sestavě bychom přes Žilinu přešli. Nicméně i v tom včerejším zápase jsme byli schopni podat daleko lepší a agresivnější výkon. Bohužel když uděláme dvě věci dobře, pak přijdou tři špatně. Výkon si sami devalvujeme triviálními chybami," posteskl si.

Zatímco zranění Chovanec ovlivnit nemůže, problémy s disciplínou ho hodně trápí. Odmítl však, že by nad hráči neměl dostatečnou kontrolu. Zároveň se vyslovil pro to, aby Sparta zveřejňovala výši klubových trestů. "Jsem pro, musíme něco v tomhle směru změnit. Když se to nedostane ven, vznikají nejrůznější spekulace. Vypadá to, že mlžíme. Přitom to tak vůbec není," pokračoval Chovanec.

Trochu si vyčítá, že nebyl k hráčům tvrdší. "Myslím, že spolu s realizačním týmem jsme nebyli dostatečně agresivní vůči hráčům, jako byli oni agresivní svým výkonem vůči nám. Dáváte do toho hodně energie, a když vidíte, že oni to nedávají zpět, tak to bolí. Je to divný pocit. Jste tady celý den, oni si odtrénují tři čtyři hodiny," uvedl Chovanec.

Nevyloučil, že by v kádru mohly před vstupem do Evropské ligy, kam se Pražané dostali po vypadnutí z Ligy mistrů, nastat změny. "Musíme si říct, zda s tímhle kádrem, s těmito hráči budeme držet v silné soutěži konkurenci. Jestli není s některými lepší hrát jen domácí ligu, s některými by to bohatě stačilo," uvažoval sparťanský kouč. "Na některých hráčích někdy pozorujeme, že mají vyhaslé oči," doplnil.

S ohledem na zranění a karetní tresty uvažuje také o tom, zda nepozměnit obvyklé rozestavení 4-1-4-1, ve kterém Letenští většinu zápasů nastupují. "Musíme se silně zabývat myšlenkou našeho rozestavení. Najednou máme k dispozici jinou typologii hráčů, to vidím jako nejzásadnější věc," řekl Chovanec.

Věří, že v Evropské lize si Sparta spraví reputaci. "Evropská liga by nám měla sloužit jako velký reparát. Máme vůči fanouškům a veřejnosti velký dluh, abychom Spartu prezentovali v diametrálně odlišném světle. Nejde jen o Evropskou ligu, ale i o ligu. Pro nás je teď každý zápas o všechno. Hlavně musíme být připraveni a doléčení, abychom začali hrát kompaktněji a byli více stabilizovaní," dodal Chovanec.

Tagy: fotbal sparta

Zdroje: ČTK