Chystá se nová evropská liga i s českou účastí

- Sport autor: red

Přední evropské kluby by se v blízké budoucnosti mohly opět utkávat v kontinentální soutěži. I přes zastavení projektu ligy mistrů Mezinárodní hokejovou federací se jedná o jeho obnovení.


    V soutěži by se prý mělo představit 30 až 35 předních evropských klubů a osmnáct jich už prý svým podpisem potvrdilo zájem o účast. "Je pravda, že týmy momentálně diskutují a zamýšlejí se nad podobou evropského hokeje v příštích letech," řekl generální manažer Sparty Petr Bříza .


    Smlouvu podepsal i jeden pražský klub. Zda se jedná o Spartu, to Bříza nepotvrdil. "V tutu chvíli bych to nechtěl komentovat," uvedl bývalý úspěšný brankář. Přiznal ale, že by Sparta v létě měla sehrát turnaj s dalšími předními evropskými kluby.


    K projektu s pracovním názvem Big Bang (Velký třesk) se podle německého týdeníku přihlásilo pět mužstev ze Švédska (Djurgaarden, Frölunda, Färjestad, HV 71, Linköping) a pět nejmenovaných z Finska, připojit se chtějí i kluby z Norska, Švýcarska a Rakouska i německé Eisbären Berlín a Adler Mannheim. V Německu by měly být osloveny ještě nejméně další čtyři kluby tamní nejvyšší soutěže DEL.


    Za projektem stojí podle listu bývalý švédský hokejový reprezentant a v současnosti generální manažer Färjestadu Haakan Loob, který už do něj údajně investoval tři miliony eur (76 milionů korun). Přípravy na novou ligu jsou prý v pokročilém stádiu. Existují dokonce už pravidla a hrací systém.


    Během letní přestávky v letech 2010 a 2011 by mělo 18 klubů, které už projevily zájem o účast, spolu sehrát předsezonní přípravné turnaje a od roku 2012 vytvořit vlastní ligu.
    Existenci takových plánů zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Struktury evropského hokeje jsou zastaralé. Považuji vznik evropské ligy za smysluplný," komentoval informace nedělníku sportovní manažer Mannheimu Marcus Kuhl. Manažer berlínského klubu Peter-John Lee naopak prohlásil, že o projektu nikdy neslyšel a prioritou pro Eisbären zůstává německá DEL.


    Lze připustil, že jedná s dalšími špičkovými kluby z Německa, Švédska, Švýcarska a Česka o konání předsezonního turnaje, na kterém by se nejlepší evropská mužstva po krachu hokejové Ligy mistrů mohla poměřit. Podle švýcarských internetových serverů se mají účastníci utkat v srpnu ve skupinách doma a venku a čtyři nejlepší týmy pak v září sehrají finálový turnaj v Salcburku. 
    

Tagy: hokej

Zdroje: ČTK