Cílem je vyhrát KHL, těší se Říha na trénování Petrohradu

- Sport autor: red

Možná životní angažmá má před sebou hokejový trenér Miloš Říha. Zkušený kouč povede v příští sezoně ambiciózní Petrohrad a jeho jediným úkolem bude dovést tým SKA k vítězství v play off Kontinentální ligy.

Dvaapadesátiletý trenér se připravuje na to, že bude mít k dispozici hvězdný kádr. Petrohrad vedený Alexandrem Medveděvem je totiž jedním z nejbohatších klubů v Rusku.

"Bude to jiné, budu pracovat s hvězdami, což bude složitější na moji práci, kterou chci dělat jinak. Určitě to bude ale zajímavé," řekl Říha novinářům v dějišti světového šampionátu v Bratislavě, kde s Petrohradem podepsal smlouvu.

Bývalý trenér Chimiku Voskresensk, Spartaku Moskva a Atlantu Mytišči si ale s předstihem netroufl definovat hlavní rozdíl v práci v "běžném" klubu a v hvězdném Petrohradu. "Nevím, v čem je rozdíl. Ještě jsem tam nebyl. Už jsem měl jednu hvězdu, ale nebyl to tým. Myslím si, že to není složité, když najdeme pravidla a z obou stran je dodržujeme," uvedl Říha, jenž v právě skončené klubové sezoně vedl Dominika Haška.

Říha dovedl Atlant do finále KHL

A jeho spolupráce s českou brankářskou hvězdou nedopadla dobře. I kvůli Haškovi totiž musel ve Spartaku předčasně skončit. Říha se prý z toho ale poučil. "Už jsem z toho čerpal, něco jsem si z toho vzal. Bohužel on si z toho nic nevzal, proto tam skončil. Kdyby si něco vzal jako v Pardubicích, tak by týmu pomohl k vítězství," podotkl Říha.

Moskevský klub vedl Říha od roku 2007, v říjnu jej ale Spartak předčasně propustil, on poté převzal Atlant, který dovedl až do finále KHL. Jeho tým v play off vyřadil i Petrohrad. I proto řada fanoušků SKA nebyla nadšená z toho, že jejich tým převezme právě Říha. Vedení klubu se s ním ale na spolupráci dohodlo.

"Nebylo to těžké rozhodování. Ve hře byla tři mužstva, jedno odpadlo hned. Nedohodli jsme se na kompetenci a skladbě týmu kolem mě," vysvětlil Říha, proč nepokračoval na střídačce Mytišči. Druhý zájemce o jeho služby byl údajně Magnitogorsk. "Pak jsem si podruhé vzal agenta, který vedl rozhovory. Největší zájem měl Petrohrad, sešli jsme se s vedením, abychom si promluvili o kompetencích a dalších věcech. A za dva dny to bylo hotové," podotkl.

Střídání Čechů

V Petrohradu vystřídá na střídačce krajana Václava Sýkoru, se kterým se chystá v Čechách sejít a probrat situaci v klubu. V novém angažmá se potká i s českým brankářem Jakubem Štěpánkem. "Zatím je jedničkou mužstva a jak jsem viděl jeho výkony, tak si myslím, že to ustojí. Potřebujeme ale ještě k němu brankáře," uvedl Říha, jenž nevyloučil, že by klub angažoval ještě jednoho českého hráče.

Aktuálně má ale volné jen jedno místo pro zahraničního hráče. "Máme vyhlídnuté hráče na každém postu a různé varianty. Máme už ale čtyři krajánky, takže s tím budeme muset opatrně," dodal Říha, který prý dostal při hledání možných posil prakticky volnou ruku.

Tagy: petrohrad hokej KHL

Zdroje: ČTK