Dnes je sobota 20. dubna 2024., Svátek má Marcela

Dakar skončil. Pro Lopraise byl tragický, Macík se v kamionech raduje ze stříbra

Slavící vítězové Rallye Dakar v nejprestižnější kategorii automobilů Násir Attíja se spolujezdcem Mathieu Baumelem na Toyotě Gazoo. | zdroj: Profimedia

Závěrečnou 14. etapou do cílového saúdskoarabského města Dammámu se v sobotu uzavřela Rallye Dakar.

Letošní soutěž byla tragická pro vedoucího jezdce kategorie kamionů Aleše Lopraise, který v úterý nezaviněně srazil nepozorného italského fanouška a ze závodu byl nucen odstoupit. Lopraise částečně zastoupil Martin Macík, který obsadil v kategorii kamionů celkově druhé místo.  Automobilový jezdec Martin Prokop skončil šestý. Mezi motocyklisty obsadil Martin Michek konečné 11. místo.

„Jsem nadšený a teď budeme slavit," radoval se Macíkův navigátor František Tomášek na týmových sociálních sítích. „A přivezeme středního Beduína po dlouhé době do České republiky,“ doplnil ho mechanik David Švanda.

profimedia-0749427410 Martin Macík v kamionu Ivar na trati Dakaru. | zdroj: Profimedia

Letošní ročník Dakaru v kategorii kamionů však ovlivnila neúčast ruského továrního týmu Kamaz v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu. Jeho piloti v minulých letech opanovali přední pozice, vyhráli předešlých šest ročníků rallye a osmnáct od roku 2000.

V nejsledovanější kategorii automobilů si páté vítězství připsal Násir Attíja z Kataru, motocyklistům kraloval po dramatické koncovce Argentinec Kevin Benavides a v kamionech vyhrál Janus van Kasteren z Nizozemska.