Djokovič potřetí za sebou vyhrál Australian Open

- Tenis autor: Sebastian Kantor

Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál počtvrté v kariéře a potřetí za sebou Australian Open. První hráč světa porazil ve finále úvodního grandslamu sezony v Melbourne turnajovou trojku Brita Andyho Murrayho 6:7, 7:6, 6:3 a 6:2.

Novak Djokovic

Novak Djokovic,zdroj: Mediafax

Djokovič získal pohár pro vítěze Australian Open potřetí v řadě jako první v moderní éře datované od roku 1968 a třetí v historii. Před ním takto uspěli jen Australané Jack Crawford (1931 až 1933) a pětkrát Roy Emerson (1963 až 1967).

První titul vybojoval Djokovič v Melbourne už v roce 2008. Za ten letošní si z Melbourne odveze 2,43 milionu australských dolarů, přes 48 milionů korun.

"Mám obrovskou radost. Je to neuvěřitelně nádherný pocit držet zase trofej v rukách. Tohle je jednoznačně můj nejoblíbenější grandslam," řekl Djokovič při vyhlášení. "Tenhle turnaj a tenhle kurt jednoduše miluji," dodal.

Murray v první sadě odvrátil pět brejkbolů a bravurně zvládl zkrácenou hru, v které Djokovičovi povolil dva míče. Vyrovnaná bitva plná agresivních výměn od základní čáry pokračovala a ve druhém setu měl tři brejkboly Murray, ale sada znovu dospěla do tie-breaku. V té udělal Brit dvojchybu a Djokovič srovnal stav setů.

Murray ztratil podání jako první

Dva sety hráli finalisté dvě hodiny a deset minut a Murray si musel po druhé sadě nechat ošetřit puchýře na pravé noze. Djokovič se o pauze protahoval.

Svěřenec Ivana Lendla Murray hrál dál bez omezení, ale byl to on, kdo první přišel o servis. V osmé hře třetího setu Djokovič předvedl skvělé returny, posílal míče na lajny a vítěz loňského US Open Murray mu pak chybou věnoval podání. Djokovič následně bez potíží při svém servisu získal třetí set.

Srb dokázal ještě zpřesnit hru a s přibývajícím časem jako vždy získával stále větší převahu. Ve druhém gamu čtvrté sady odvrátil brejkbol a pak sám udeřil. Podruhé a potřetí v utkání vzal bojujícímu, ale bezradnému Murraymu servis a po třech hodinách a čtyřiceti minutách získal šestý grandslamový titul.

Spokojenost na obou stranách

"Byl to neuvěřitelný zápas, jak jsme očekávali," uvedl Djokovič po finále. "Když spolu my dva hrajeme, tak toho druhého nutíme k maximálnímu výkonu. V těch dvou setech, které trvaly přes dvě hodiny, jsem se to prostě jen snažil vydržet fyzicky. Hrát svou hru a soustředit se na každý bod," dodal staronový šampion.

Vedle čtyř vavřínů z Australian Open uspěl Djokovič i na londýnské trávě ve Wimbledonu 2011 a ve stejné sezoně dokázal vyhrát US Open. Ke zkompletování kariérního grandslamu Djokovičovi chybí vyhrát antukové French Open.

Murraymu se nepodařilo bezprostředně navázat na triumf z US Open, ale se svým australským vystoupením byl spokojený. "Vím, že ještě nikdo nevyhrál okamžitě po svém prvním grandslamu ten následující. Není to zrovna jednoduchá záležitost a já jsem se dostal mimořádně blízko," řekl Brit.

"Posledních pár měsíců hraju nejlepší tenis svého života. Byl jsem ve finále Wimbledonu, vyhrál jsem olympiádu i US Open a tady jsem k tomu neměl daleko. Cítil jsem se na kurtu dokonce líp než na US Open, což je pozitivní," dodal Murray.

Tagy: 2013 tenis Murray Djokovič Australian Open

Zdroje: ČTK