Do Prahy se sjíždějí šéfové UEFA, zásadní rozhodnutí ale nechystají

- Sport autor: red

Poslední letošní zasedání si na závěr roku naplánovali šéfové evropského fotbalu do Prahy. Členové výkonného výboru Evropské fotbalové unie (UEFA) se od středečního rána sjíždějí do české metropole k jednání, které by nemělo přinést zásadní rozhodnutí, má ale významný diplomatický podtext.

Nejvýznamnějším bodem programu mělo být přidělení dějiště mistrovství Evropy jednadvacítek v roce 2013, ale to bylo odloženo na leden.

Právě na rozhodnutí o pořadateli druhého nejvýznamnějšího evropského turnaje určeného pro reprezentační celky český fotbal čeká, neboť je mezi kandidáty. Pravděpodobně ale právě česká kandidatura kvůli nezávislosti při rozhodování volbu oddálila.

Stane se Hašek členem kongresu UEFA?

Pražské jednání má ale z domácího pohledu významný diplomatický podtext. Posledním českým zástupcem ve vrcholném fotbalovém orgánu byl František Chvalovský, který v něm skončil po svých podnikatelských problémech. Jeho nástupcem by se rád stal nynější předseda ČMFS Ivan Hašek, který už s předstihem oznámil, že bude kandidovat na jedno ze dvou volených míst na kongresu UEFA, který se uskuteční příští rok v Paříži. Pražské zasedání tak může být jednou z možností jak přesvědčit o tom, že by český zástupce mezi elitní společností neměl chybět.

Vedle zpráv jednotlivých komisí by měly být na pořadu novinky ohledně přípravy mistrovství Evropy 2012, které se uskuteční v Polsku a na Ukrajině, a také příprava březnového kongresu v Paříži, na kterém bude právě Hašek kandidovat. Příští jednání výkonného výboru, které rozhodne o pořadateli ME jednadvacítek, se uskuteční 27. a 28. ledna v Nyonu.

Dorazil i Platini

Hlavním stanem UEFA se na tři dny stane hotel Marriott v centru Prahy, kde jednání začne ve čtvrtek ve 14:00. Už dnes byl generální sekretář svazu Rudolf Řepka v plné permanenci, když vítal na letišti jednotlivé účastníky. "Přijíždějí od dnešního rána. Odpoledne už dorazil letem z Budapešti i předseda UEFA pan Platini, poslední funkcionáři se ohlásili na čtvrteční dopoledne," řekl Řepka, kterého při vítání Platiniho doprovodil na letiště i Hašek.

Zatím není zcela jasné, zda český fotbalový šéf dostane možnost k individuální schůzce s prvním mužem UEFA. "Některé konkrétní věci v programu se budou řešit až na místě," uvedl Řepka.

Na hosty čeká i posezení v tradiční hospodě U Fleků

Každopádně s možnými budoucími kolegy dostane Hašek možnost se setkat přinejmenším v individuálních rozhovorech mimo oficiální diskusi. V pátek večer uspořádá UEFA vlastní slavnostní večer v Lobkovickém paláci, což bude spíše formální vánoční setkání jeho členů.

Méně formálnosti se naopak očekává od večírku, který pro účastníky ve čtvrtek uspořádá domácí fotbalový svaz ve restauraci U Fleků. "Naším přáním je ukázat funkcionářům něco tradičního, co k Česku neodmyslitelně patří," vysvětlil šéf svazového sekretariátu plánovanou návštěvu vyhlášeného podniku proslaveného silným černým pivem.

Tagy: fotbal uefa

Zdroje: ČTK