Dopingové kontroly na Tour budou sledovat pozorovatelé z WADA

- Sport autor: red

Na dopingové kontroly během cyklistické Tour de France budou dohlížet nezávislí pozorovatelé z řad Světové antidopingové agentury WADA.

Její vedení se na tom dohodlo s předsedou Mezinárodní cyklistické unie Patem McQuaidem. Pozorovatelé budou u celého procesu testování od výběru jezdců určených na kontroly po zveřejnění výsledků.

Po skončení závodu, který v uplynulých letech provázela řada dopingových afér, sepíšou hodnotící zprávu. Tour se pojede od 3. do 25. července.

"Požádal jsem WADA o vyslání nezávislých pozorovatelů na Tour, takže naše aktivity mohou být podrobeny nezávislému zkoumání," uvedl v prohlášení McQuaid. UCI začala o přítomnosti odborníků z WADA uvažovat už v zimě, kdy se dostala kvůli loňským kontrolám na Tour do sporu s Francouzskou antidopingovou agenturou.

Pozorovatelé z WADA se objeví na Tour po sedmi letech. V roce 2003 měli ke způsobu testování výhrady i slova chvály. Na základě jejich připomínek byli na Tour zřízeni "průvodci", kteří hlídají závodníky od dojezdu do chvíle, kdy se podrobují kontrole.

Zdroje: ČTK