Erbanová má ve sprintu nakročeno ke zlatu. Sáblíková už dobojovala

- Ostatní sporty autor: von

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vede po prvním dnu ME ve sprinterském víceboji a útočí na celkový triumf. Před Olgou Fatkulinovou z Ruska drží náskok 16 setin sekundy. Její reprezentační kolegyně Martina Sáblíková získala díky fantastické jízdě na závěrečných 5000 metrů stříbrnou medaili v klasickém víceboji.

Karolína Erbanová je v polovině sprinterského víceboje na prvním místě

Karolína Erbanová je v polovině sprinterského víceboje na prvním místě,zdroj: Profimedia.cz

O útoku za zlato sice čtyřiadvacetiletá Erbanová mluvit nechce, medaili by ale ráda získala.

"Uvidíme, jak to bude vypadat v neděli. Zklidním se a pokusím se nasbírat síly, protože nejsme moc zvyklé jezdit takový čtyřboj. Doposud jsme ho absolvovaly jednou za sezonu, teď dvakrát. Je to sprint, ještě se toho může hodně stát," řekla Erbanová, která dnes byla dvakrát druhá. Na pětistovce ji těsně porazila Fatkulinová, na kilometru Nizozemka Jorien ter Morsová. V součtu časů je ale nejlepší.

"Před začátkem jsem úplně nevěděla, co bych měla očekávat, ale pětistovka se mi jela výborně. Konečně jsem se cítila dobře a bylo to bez chyby. Kilometr mě trochu překvapil, i když jsme na něm hodně pracovali, protože ve druhém kole to někdy trochu drhlo. Čas hluboko pod 1:16, to je velká spokojenost," uvedla Erbanová.

Šestinásobná juniorská mistryně světa se v seniorské kategorii zatím radovala jen ze dvou velkých medailí - ve sbírce má bronzy z kilometru na MS a ze světového sprinterského čtyřboje v roce 2015. Na možný evropský úspěch zatím myslet nechce.

"Jsem vpředu, za což jsem ráda. Musím ale v neděli zopakovat sobotu. Když se to povede, bude to super. Nechci si to ale připouštět, pak by to mohlo snadno sklouznout. Musím se soustředit na to, co dělám na ledě a nenechat se rozhodit čísly," podotkla Erbanová, kterou Martina Sáblíková v polovině soutěže označila za hlavní adeptku na zlato. "Martina patří k nejlepším bruslařům, kteří tady jsou, takže je to pocta. Ale jak jsem řekla, je to sprint a ještě se toho může hodně stát," řekla.

Sáblíková porazila v závěru virózu i soupeřky

Skvělý výkon na závěrečné nejdelší pětikilometrové trati posunul rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou na druhé místo na mistrovství Evropy ve víceboji v Heerenveenu. Trojnásobná olympijská vítězka se v průběhu dvoudenní soutěže držela na třetím místě a avizovala, že bude s bronzem maximálně spokojená, nakonec se však jubilejním desátým cenným kovem z kontinentálního šampionátu v její sbírce stalo stříbro.

"Říkala jsem, že bych si chtěla odvézt medaili a domů si ji vezu, takže šampionát hodnotím pozitivně. Jsem fakt hodně spokojená. Před deseti lety jsem získala první medaili, takže jsem ráda, že mám další," řekla Sáblíková, která nestačila jen na výborné výkony domácí hvězdy Ireen Wüstové.

Sáblíková před závěrečnou pětkou ztrácela na druhé místo více než šest sekund, ale ani takový náskok Nizozemce Antoinette de Jongové nestačil. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut a domácí reprezentantku porazila o téměř deset sekund.

"Pětka byla famózní. Diváci byli úžasní a nabíjeli mě energií. Povzbuzovali nás v cíli každého kola. Už při rozjíždění chodila na stadionu mexická vlna. Chtěla jsem hlavně udržet bronz, ale nakonec se mi pětka jela úžasně a fakt to bylo asi díky lidem. Byli skvělí," řekla Sáblíková.

O tom, že by porazila i Wüstovou, vůbec neuvažovala. Před závěrečnou disciplínou na ni podle přepočtu disciplín ztrácela 17,70 sekundy. "Nevím, co by se muselo stát, aby se to podařilo. To byl takový kotel, že se na to ani nedalo myslet a já na to nemyslela," uvedla Sáblíková, která měla v průběhu závodu od trenéra informace o svém času a už několik kol před cílem věděla, že se před De Jongovou dostane.

Obhájkyně skoro nespala

Sáblíková se vyrovnala i s nahuštěným programem ME, všechny čtyři disciplíny rychlobruslařky zvládly v rozmezí 19 hodin. "Pro všechny to bylo stejně náročné. V pátek jsme s holkama, co byly na pódiu, končily ve stejnou dobu. Jediný rozdíl byl, že ony odjížděly na hotel o hodinu přede mnou kvůli tomu, že já byla na dopingu. I na Ireen se to ale podepsalo. Patnáctistovku jezdí za 1:53 a tady jela 1:56," poznamenala.

V noci na dnešek měla problémy se spánkem. "Do postele jsem se dostala o půlnoci. Zalehla jsem, usnula, ale za 45 minut jsem byla vzhůru. Pak jsem usnula až nad ránem, asi v půl páté. Ale dobré, to se stane," pousmála se Rodačka z Nového Města na Moravě, která nakonec vstávala v devět.

"Pak jsem nabrousila brusle, snídala jsem v autě a hodinu před závodem jsem se začala hýbat. To stačilo. Musela jsem spíše energii ušetřit, než abych se rozhýbávala," řekla Sáblíková. V pondělí se vrátí do Collalba, kde se bude připravovat na další díl Světového poháru.

Na konci měsíce bude v Německu útočit na jedenáctý celkový triumf v seriálu, závody navíc budou kvalifikací na mistrovství světa ve víceboji. "Doufám, že nebudu mít žádný problém a budu moci nějakým způsobem smazat tréninkové manko, co jsem nabrala," uvedla Sáblíková, o kterou se v Heerenveenu pokoušela viróza.

Tagy: rychlobruslení

Zdroje: ČTK