Extraliga se o slovenské kluby nerozroste, české kluby nemají zájem

- Hokej autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Slovenské kluby v české hokejové extralize hrát nebudou. Na dnešním mimořádném jednání Asociace profesionálních klubů ledního hokeje ve Velké Bíteši byl jejich návrh na rozšíření soutěže už od sezony 2012/13 zamítnut. Třináct klubů bylo proti, jeden se zdržel hlasování. O účast v české extralize měly zájem Slovan Bratislava a Košice.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Kluby drtivou většinou tento návrh zamítly," řekl novinářům prezident APK LH Ctibor Jech. Kluby nechtěly předjímat, jak by se případně postavily k podobnému návrhu v budoucnosti. "V tuto chvíli těžko říct. My jsme měli za úkol probrat jen tento materiál," uvedl Jech.

O projekt nachystaný už na příští sezonu neměl zájem ani marketingový partner Tipsport extraligy, agentura BPA. "My dále pokračujeme v úkolech, které máme před sebou. To je především řešení ekonomické situace klubů v extralize a výběr nového marketingového partnera nebo dohoda s partnerem, s kterým jsme dosud spolupracovali," řekl prezident libereckého klubu, jenž stojí v čele APK.

Je to šité horkou jehlou

Odpověď na návrhy dvojice slovenských klubů, které řešily případný systém soutěže v několika různých variantách, ale postrádaly řešení ekonomických nebo sportovně-technických problémů, měly české extraligové kluby dát narychlo do pátku. "Tyto materiály jsme dostali zhruba před čtrnácti dny. Kluby je měly k dispozici, aby je posoudily. Dneska se k tomu vyjádřily," uvedl Jech.

Návrh podaly Slovan Bratislava a Košice, dlouhodobě nejúspěšnější a nejbohatší slovenské celky, které hrají v moderních halách. "Je to momentálně šité horkou jehlou. Běží ještě smlouva s BPA a chystá se nová, takže by to přineslo více komplikací než užitku. Nejsou tam dotažené finance," prohlásil prezident Vítkovic František Černík.

Podle něj má zájem hrát v Česku více slovenských klubů. "Na Slovensku nejsou kluby dohodnuté. Do české extraligy by chtěly také další kluby. Jsou to mé informace. Sice interní, ale pravdivé, protože ty lidi znám. Chtěly by také Poprad a Trenčín," dodal Černík.

Můžeme se k myšlence vrátit

"Láká nás to. Zvlášť z Moravy je to schůdné, ale nabídka přišla moc narychlo. Pokud se Slovensko nezasekne, tak třeba v roce 2013 nebo 2014 se můžeme k myšlence vrátit. V KHL se spojilo několik zemí. Takovému trendu se do budoucna nelze bránit," uvedl Černík.

Zda se k podobným úvahám budou kluby české extraligy opravdu vracet, nedokážou říct. "My nejsme ti, kteří to iniciovali. A z diskuse a jednoznačnosti výsledku nemám pocit, že by to pro nás byla otázka na nejbližší týdny a měsíce. Z diskuse je jednoznačné, že problémy a starosti, které momentálně máme, jsou trochu někde jinde," prohlásil ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Zapojení klubů ze zahraničí považuje v současné době za nereálné. "Tuto a příští sezonu realizujeme v souladu podle současné smlouvy s BPA. V tuto chvíli se zdá nereálné chtít propojit do platných regulí, které máme, několik mužstev zvenku. Co bude dál, je otázka. My se zabýváme otázkou, jak řešit marketingová práva od sezony 2013/14. A do těch otazníků by vstoupily ještě další," doplnil Šulc.

Je to problematická záležitost

Skeptický je i Jech. "Můj soukromý názor je, že je to problematická záležitost. Nevidím v krátkém horizontu nějaké významné propojování. Je tady pokus Znojma (do EBEL). Jsem hodně zvědavý, jak si sezonu zhodnotí. Nevidím to v dohledné době jako revoluční myšlenku, všichni se potýkáme s financemi a prvně musí být na stole ekonomika, nikoliv sportovní stránka," řekl Jech.

"Evropa se sjednocuje a tomuto procesu se asi nemůžeme bránit, ale musí to mít řád. Chápu slovenské kolegy, kteří mají problémy. Zvlášť tyto dva silné kluby, které mají nové haly, silná mužstva, ale my nemůžeme řešit jejich problémy. Čekají nás tři velmi tvrdé roky, kdy se budou na hokej velmi těžce shánět peníze. Musíme zabránit tomu, aby nezačaly krachovat kluby, máme svých starostí nad hlavu," uvedl generální manažer Karlových Varů Miroslav Vaněk.

Extraliga už dříve odmítla snahy o rozšíření soutěže, po níž touží ambiciózní prvoligové kluby Chomutova a Ústí nad Labem. "Musíme dostat větší čas, abychom si vyhodnotili, jestli má smysl soutěž rozšiřovat. Logicky se můžou ozvat naše kluby, které o extraligu dlouhodobě usilují, tedy Chomutov a Ústí. Budou říkat proč Slováci a proč ne my?" dodal Vaněk.

Je potřeba zlepšit kvalitu a třeba i snížit počet mužstev

Některé varianty navrhovaného rozšíření obsahovaly právě Chomutov. "Byla tam i některá česká mužstva, která byla nadřazená nad ostatní, co jsou v první lize. Máme-li existující herní řád, tak ho nechceme a nebudeme měnit v rozehrané sezoně. Projekt neobsahoval pro nás naprosto klíčové informace, které jsou alfou a omegou při rozhodování kohokoliv, nás nevyjímaje," řekl pardubický generální manažer Zbyněk Kusý.

Podle něj je potřeba se také zamyslet nad tím, že někteří experti volají spíše po snížení počtu účastníků nejvyšší soutěže. "Slyšíme i od odborníků z oblasti reprezentace, že je potřeba zlepšit kvalitu a třeba i snížit počet mužstev v extralize. Teď bychom podle toho návrhu měli mít šestnáct, osmnáct nebo i dvacet mužstev. Myslím, že by se neměly ubírat tímto směrem," dodal Kusý.

Odmítl, že by mohla hrát v rozhodování i velká vzdálenost Košic, v níž neviděl potíže ani zástupce Karlových Varů. "My jsme říkali, že v tom není problém. Dopravní infrastruktura je vypracovaná. My 80 kilometrů za Karlovými Vary najedeme na dálnici a přes Budapešť dojedeme skoro do Košic," prohlásil Vaněk.

Nemůžeme hráče platit tak jako dosud

Ani náklady na cestování nehrály roli. "Vyjeli bychom ráno, po zápase přespali a pak domů. Jet jednou do Košic nic není. Bratislava je skoro jako Brno, naše republika je strašně malá. Navíc zvýšení nákladů by bylo řekněme 200 tisíc, což je v rozpočtu triviální částka," dodal Vaněk. "Pokud si vyhodnotíme, že to bude mít pro nás přínos finanční, divácký a bude to atraktivní, tak to pojďme řešit. Museli jsme ale rozhodnout rychle, neměli jsme na to čas. Dlouhodobě si myslím, že se globalizaci soutěže budeme těžko bránit," řekl.

Jedním z aktuálních témat, které kluby na jednání APK řeší, je zavedení platových stropů. "Je jasné, že nemůžeme hráče platit tak jako dosud. Musíme nastolit témata platových stropů a podobně, jinak kluby budou mít problémy hrát extraligu. Platové stropy jsou jedním z témat, návrhů je víc a uvidíme, co se podaří schválit," doplnil Vaněk s tím, že kluby postihuje hospodářská krize ve světě. "Firmy žijí tak, aby přežily, a sponzoring je na posledním místě. Těžko budeme hledat sponzorské zdroje," dodal.

Tagy: hokej kluby extraliga

Zdroje: ČTK