Extraligu vyhrál i díky aféře s registracemi Třinec

- Sport autor: red

Základní část hokejové extraligy 2010/11 se do historie zapíše hned v několika směrech. Osmnáctý ročník samostatné české soutěže poprvé vyhrál Třinec, fanoušci si však uplynulých 52 kol budou spíše spojovat s ostře sledovanou kauzou chybných registrací šestice hráčů Plzně, Mladé Boleslavi a Kladna.

Všechny tyto kluby přišly kvůli administrativním chybám o body: Mladá Boleslav o 22, Plzeň o 19 a Kladno o šest. Západočechům byl navíc odebrán další bod za neoprávněný start útočníka Petra Sýkory, jenž hrál druhý soutěžní zápas bez platné smlouvy. Plzeň tak přišla celkem o 20 bodů.

Indiáni přesto jako jediný z potrestaných celků dokázali postoupit do vyřazovacích bojů. V základní části obsadili deváté místo a zahrají si předkolo play off. Plzeň v oficiální tabulce získala 77 bodů, na ledě tak byla nejúspěšnějším extraligy. S odebranými body jich celkem nasbírala 97, o jeden více než Třinec.

Největší zklamání? Výkony Sparty

Mladá Boleslav a Kladno se s trestem valné hromady Asociace profesionálních klubů ledního hokeje tak dobře jako Plzeň nevyrovnaly. Oba týmy skončily na chvostu tabulky a budou bojovat ve skupině o udržení a vyhnutí se baráži. Lepší výchozí pozici má Kladno, které má ale před Mladou Boleslaví jen dvoubodový náskok.

Za největší zklamání sezony lze označit výkony Sparty. Pražané byli považováni za jednoho z favoritů soutěže, nakonec však budou v play off poprvé od roku 1995 chybět.
Podobný šok jako sparťanští fanoušci zažili i příznivci Brna. Kometa sice na rozdíl od Sparty do sezony alespoň dobře vstoupila, na začátku prosince - po 29. kole - byla dokonce druhá, ale poté přišel pád moravského celku, který se nezastavil ani po změně trenéra.

Složení trenérského týmu změnilo v sezoně sedm týmů, pět z nich se v konečné tabulce srovnalo na jejím chvostu. Pouze v Pardubicích nesouvisela změna s výsledky. Asistenta Jana Votrubu zlákal do Petrohradu Václav Sýkora, v minulé sezoně hlavní kouč Východočechů.

Devět týmu v play off

Do play off (včetně předkola) postoupilo v této sezoně devět týmů jako před rokem, pouze Karlovy Vary nahradily Spartu. Čtveřice Zlín, Pardubice, Vítkovice a Třinec dokázala zopakovat umístění do šestého místa, znamenající přímý postup do čtvrtfinále.

Sezona 2010/11 se do historie zapíše také premiérovým českým zápasem pod širým nebem, v němž se 2. ledna utkaly Pardubice a Brno. Souboj dvou celků s velkou podporou fanoušků nakonec na plochodrážní stadion ve Svítkově nepřilákal tolik lidí, kolik organizátoři předpokládali, přesto byl vytvořen nový divácký rekord soutěže (17.140).

Tagy: Plzeň Třinec extraliga

Zdroje: ČTK