Famózní Češky ovládly pódium. Koukalová vyhrála, Puskarčíková byla třetí

- Lyžování autor: von

Biatlonistka Gabriela Koukalová vyhrála závod s hromadným startem v Oberhofu. Díky čtvrtému vítězství v sezoně vládne i celkově Světovému poháru. Bezcdhybnou střelbou se na pódium dostala i Eva Puskarčíková. Biatlonista Michal Krčmář skončil devátý v závodě s hromadným startem ve Světovém poháru v Oberhofu. Další český jezdec Ondřej Moravec na desítku nedosáhla  skončil třináctý.

Gabriela Koukalová vyhrála v Oberhofu dva závody a je v čele celkového pořadí SP

Gabriela Koukalová vyhrála v Oberhofu dva závody a je v čele celkového pořadí SP,zdroj: Profimedia.cz

Mezi české biatlonistky se vklínila Němka Laura Dahlmeierová, která na třetí nejrychlejší běžkyni závodu Koukalovou ztratila 31,5 sekundy. Puskarčíková za vítězkou zaostala o 45,4 sekundy. Obhájkyně celkového triumfu v seriálu Koukalová vytěžila z posledních čtyř závodů tři vítězství a jedno druhé místo.

"To se nedá popsat. Je to obrovská radost a obrovská euforie," řekl v rozhovoru pro Českou televizi kouč ženského týmu Zdeněk Vítek. Celý závod byl nervózní. "Hlavně když Gábina střílela druhou ležku, kterou měla celou vpravo a já jsem se bál, jestli z toho nějaká rána nevypadne," uvedl. Radost mu udělala i Puskarčíková. "Předvedla skvělý střelecký výkon, rychle a v rytmu. Už včera zrychlovala a dneska excelentní výkon."

Koukalová podruhé v sezoně vyjela do závodu se žlutým číslem vedoucí ženy Světového poháru a zpočátku se nehnala bezhlavě kupředu. Také na na první střelnici si poležela 38 sekund, pomalejší byla jen jedna ze soupeřek. Čistá střelba znamenala setrvání v popředí. Díky o 12 sekund rychlejší střelbě se do desítky dostala Puskarčíková.

V druhém kole ale Koukalová zařadila vyšší rychlost, dohnala čelo závodu a druhou položku vleže odstřílela ze stavu číslo jedna opět bezchybně. Díky tomu jela v čele ve společnosti dvou soupeřek. Puskarčíková byla na střelnici také bezchybná a znovu velmi rychlá a držela se v elitní desítce.

Na první střelbu vestoje přijela Koukalová v zádech s Dahlmeierovou, která ale jeden terč netrefila a česká hvězda se osamostatnila v čele. Skvělý střelecký výkon opět předvedla Puskarčíková, která byla druhou nejrychlejší střelkyní a zařadila se za Koukalovou.

Česká střelecká paráda pokračovala i v závěrečné položce, na kterou Koukalová přijela s náskokem půl minuty. I proto si střelbu vestoje opět pohlídala a nula na kontě znamenala vítězství s obrovským náskokem. Pro Koukalovou to bylo šestnácté prvenství v kariéře a 31. umístění na pódiu. Světový pohár vede o 15 bodů před Dahlmeierovou, která vynechala předchozí dva závody v Oberhofu a průběžné první místo v seriálu ztratila.

Puskarčíková měla nakonec v součtu čtyř položek druhou nejrychlejší střelbu a díky ní měl český biatlon poprvé dvě zástupkyně na stupních vítězů v závodu s hromadným startem. Čistě dnes střílely jen obě Češky.

Šlesingr byl v problémech

Moravec měl stejně jako Krčmář tři chyby na střelnici a do cíle dojel na třináctém místě. Michalu Šlesingrovi se nepovedla střelba a s šesti chybami přijel na předposledním 29. místě. "Pochvala pro Michala Krčmáře a Ondru Moravce," prohlásil kouče mužské reprezentace Michael Málek. "Nevím, co se stalo Michalovi (Šlesingrovi), těžko teď soudit. Musíme si o tom popovídat," řekl České televizi.

"Určitě převládá spokojenost, návrat do desítky zahřeje," uvedl pro Radiožurnál Krčmář, který byl naposledy v top ten dvakrát před měsícem v Pokljuce, ale pak se mu přestalo dařit i běžecky. "Dneska mi to při běhu chutnalo, ale pokazil jsem to zase na střelnici. Ale oproti včerejšku to byl úplně jiný projev a jsem rád, že jsem se trochu probral a vrátil se do pocitů, v nichž jsem jezdil na začátku sezony," uvedl.

Nejlepší Čech ve Světovém poháru Šlesingr pokazil závod hned při prvním průjezdu stadionem. Tři chyby způsobily, že po objetí trestných kol se na trať vrátil na předposlední pozici. Moravec chyboval jednou, zato Krčmář byl po pěti přesných ranách v elitní desítce.

Při druhé střelbě Krčmář netrefil dva terče a propadl se na chvost druhé desítky, kde se v tu chvíli pohyboval i Moravec. Šlesingrovi se podařilo trefit všechny terče a posunul se pořadím. "Za tu druhou položku bych si namlátil, když to řeknu slušně," prohlásil Krčmář. "Asi jsem byl moc zbrklý, měl jsem zachovat víc chladnou hlavu. Moje chyba."

Na třetí střelecké zastávce biatlonisté vestoje hodně chybovali, dokonce dvakrát se netrefil Fourcade, a do čela se posunul norský veterán Ole Einar Björndalen. Bezchybně a hlavně rychle zastřílel Moravec a do předposledního okruhu vyjel na dohled elitní desítce. Krčmář chyboval jednou a byl za ním, Šlesingr opět třikrát minul a propadl se zpět na chvost startovního pole.

Na poslední střelnici Fourcade sestřelil všechny terče a útočil na deváté vítězství v sezoně. Stíhací jízda ve třetím okruhu ho však vysílila natolik, že oba Němci, kteří měl na střelnici jedinou chybu, ho předstihli. Björndalen v závěru udělal jednu chybu a byl pátý.

Fourcade se i přes porážku v jedenáctém individuálním závodu sezony podesáté dostal na stupně vítězů.

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK