Famózní Puskarčíková dospurtovala až na bednu! Pomohla jí desetina vteřiny

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 12. 2016 16:14) - Lyžování autor: von

Česká biatlonistka Eva Puskarčíková se poprvé v kariéře dostala na stupně vítězů. Ve světovém poháru ve slovinské Pokljuce porazila v závěru stíhacího závodu Francouzku Marii Dorinovou Habertovou o desetinu vteřiny a skončila třetí. Michal Krčmář obsadil ve stíhačce desáté místo, které pro něho bylo už třetím umístěním v první desítce v letošní sezoně.

Eva Puskarčíková dosáhla v Pokljuce poprvé v kariéře na stupně vítězů

Eva Puskarčíková dosáhla v Pokljuce poprvé v kariéře na stupně vítězů,zdroj: Profimedia

Desetikilometrový závod žen jasně vyhrála Laura Dahlmeierová z Německa před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a třetím vítězstvím v sezoně si upevnila vedení v seriálu.

Veronika Vítková výborně začala, ale dvě chyby na poslední střelnici znamenaly patnácté místo. Gabriele Koukalové se tentokrát stíhačka vůbec nepovedla a po pěti chybách při střelbě skončila šestadvacátá.

Vítězka minulé stíhačky z Östersundu Koukalová začala ze sedmého místa po sprintu svižně a po čisté první střelbě to vypadalo s jejím bojem o další medaili nadějně, jednu chvíli dokonce běžela třetí. Tři chyby na druhé střelecké položce ale její šance pohřbily, byť běžeckým časem byla osmá nejlepší.

Puskarčíková začala naopak pomaleji a na první střelbě jednou minula. Potom ale zrychlovala a ve zbytku závodu "vybílila" všechny terče. Jen čtyři biatlonistky střílely v závodě rychleji a k životnímu výsledku jí pomohly i chyby pěti soupeřek před ní na poslední střelbě.

Vítková se po startu z třicátého místa posouvala postupně kupředu, a protože prvních patnáct terčů sklopila, před poslední položkou atakovala elitní desítku. Pak ale musela odjet navíc 300 metrů a na vítězku ztratila minutu a čtvrt.

Krčmář září dál

Krčmář do závodu startoval z devátého místa a díky úvodním dvěma bezchybným položkám vleže se stále držel v popředí. Při první střelbě vestoje ale poprvé ve Slovinsku minul, a to hned dvakrát, a klesl do druhé desítky ještě za Michala Šlesingra, který byl ve všech třech střelbách bezchybný.

Na poslední položce se však role českých biatlonistů prohodily. Krčmář střílel čistě a vrátil se do elitní desítky, zatímco Šlesingr musel na dva trestné okruhy a celkově si pohoršil na devatenáctou pozici z patnáctého místa po sprintu.

Mezi ně se ještě vklínil nenápadně jedoucí Ondřej Moravec. Jednatřicátý muž z pátečního závodu sice dvakrát chyboval vleže, vestoje však nezaváhal a doběhl čtrnáctý. Na body dosáhl ještě Tomáš Krupčík na 38. místě, Adam Václavík skončil padesátý.

Fourcade rozhodl o svém 51. vítězství v SP na poslední střelbě, na níž byl stejně jako při třech předchozích bezchybný. Setřásl tak Rusa Antona Šipulina, který musel na trestný okruh a v závěrečném spurtu ještě prohrál o pouhé dvě desetiny sekundy souboj o druhé místo s Norem Emilem Hegle Svendsenem.

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK