Zlatá Gábina je zpět! Koukalová ovládla stíhačku v Östersundu

- Lyžování autor: von

Biatlonistka Gabriela Koukalová už zase vítězí. Svůj první letošní triumf si připsala ve stíhacím závodě v Östersundu, když o osm vteřin porazila druhou Laurou Dahlmeierovou. Právě na německou soupeřku ztrácí v celkovém pořadí seriálu 25 bodů. Dařilo se i Evě Puskarčíkové, která ve Švédsku dosáhla svého nejlepšího individuálního úspěchu, když skončila osmá. Skvělý výsledek zajel i Michal Krčmář, který obsadil v mužské stíhačce sedmé místo.

Gabriela Koukalová si vychutnává první vítězství v letošní sezoně

Gabriela Koukalová si vychutnává první vítězství v letošní sezoně,zdroj: Profimedia

"Je to boží, hrozně boží," řekla Koukalová Radiožurnálu na tiskové konferenci po třinácté výhře v kariéře. Na trati slyšela spoustu česky fandících fanoušků a zjistila, že česky jí fandili třeba také Francouzi. "Vzadu v zatáčce, což bylo velmi milé. A celou dobu jsem si během závodu představovala, jak lidi fandí u televize, a doufala, že jsem jim vylepšila náladu a den. Snad se to povedlo," řekla.

Obhájkyně křišťálového glóbu vyrazila na trať z třetího místa po sobotním sprintu a od první střelecké položky ze čtyř jela v čele. Cílem projela osm sekund před Němkou Laurou Dahlmeierovou, třetí skončila Italka Dorothea Wiererová.

"V posledním kole jsem si myslela, že mě Dora s Laurou převálcují, ale když jsem viděla 400 metrů před cílem na obrátce, že je tam pořád kousek, tak jsem věděla, že si poslední metry můžu vychutnat. A byl to skvělý pocit," radovala se Koukalová.

Přemýšlela, že si od fanoušků vezme českou vlajku, ale nápad nakonec nezrealizovala. "Trochu mě mrzí, že jsem to nestihla, ale úplně tak jsem si netroufala. Dojezd na stadion je zrádný, a aby mě ještě nepřefrčely, to by bylo blbý," vysvětlila.

Rozhodla poslední střelba

Vítězka sprintu Marie Dorinová Habertová z Francie i druhá Mäkäräinenová na úvodní střelbě vleže chybovaly a Koukalová šla do vedení. Dařilo se také dalším Češkám, Puskarčíková i Charvátová se posunuly do první desítky.

Rovněž dalších pět terčů obhájkyně Světového poháru "vyčistila" a jela v čele s bezmála půlminutovým náskokem před Dahlmeierovou. Na první stojce měly Koukalová i její německá soupeřka po jedné chybě, čehož využila k posunu na druhé místo Mäkäräinenová a začala se přibližovat i ke Koukalové.

Rozhodla poslední střelba, na kterou Mäkäräinenová přijela těsně za českou biatlonistkou. Jenže ta nechybovala, zatímco Finka ano, což ji stálo stupně vítězů. Za Dahlmeierovou dojela na třetím místě přesně střílející Italka Dorothea Wiererová, jež přitom startovala až jako devatenáctá.

Šlesingr, sedmnáctý sprinter, vypadl z dvacítky hned po první střelbě, kdy dvakrát netrefil, a už se do ní nedokázal vrátit. Přesný byl zato Krčmář, který po třetí střelbě jel už na 14. pozici a pět závěrečných terčů ho katapultovalo na sedmé místo.

Fourcade vyhrál oba předchozí závody SP a dlouho to vypadalo, že maximum bodů získá i z östersundské stíhačky. Na poslední střelbu přijel s více než půlminutovým náskokem před ruskou dvojicí, jenže po dvou chybách klesl na třetí místo a ztrátu už nedohnal.

Krčmář zazářil

V mužské stíhačce se Michal Krčmář posunul proti sobotnímu sprintu o 31 míst a dojel sedmý. K třetímu vítězství v sezoně dlouho neohroženě mířil obhájce triumfu v SP Francouz Martin Fourcade, jenže po dvou chybách na poslední střelbě skončil třetí za vítězným Rusem Antonem Babikovem a jeho krajanem Maximem Cvetkovem.

Ondřej Moravec obsadil 18. místo, Michal Šlesingr byl dvaadvacátý. Čtyři vteřiny chyběly k bodům 42. Adamu Václavíkovi.

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK