Fed Cup: Tenistky porazily Němky 3:2 a jsou v semifinále

- Sport autor: red

České tenistky postoupily stejně jako loni do semifinále Fed Cupu. V něm je čekají obhájkyně prvenství Italky, které budou mít navíc výhodu domácího prostředí. O víkendu porazily Češky německé družstvo 3:2.

Zápas s Německem v Brně rozhodla v neděli až závěrečná čtyřhra, v níž Květa Peschkeová s Lucií Hradeckou porazily dvojici Anna-Lena Grönefeldová, Tatjana Maleková ve dvou setech 6:1, 6:3. Český tým zvítězil 3:2.

Stav 1:1 po sobotě nejprve vylepšila při premiérovém startu v soutěži Hradecká. Náhradnice za českou jedničku Lucii Šafářovou, která po nemoci nebyla ve formě, zdolala Andreu Petkovicovou 6:1 a 7:6. V duelu se soupeřkou, která je v žebříčku WTA o patnáct míst lepší, těžila zejména z razantního podání, ale také z jistějších a tvrdších úderů od zadní čáry. 

Rozhodnutí pak měla na raketě Petra Kvitová, jež v první sadě donutila Grönefeldovou k pohybu a ujala se vedení 6:4. Soupeřka však v dalších dvou setech vždy na úvod vzala Kvitové podání a otočila zápas po setech 6:3 a 6:2. Svým výkonem se Grönefeldová pasovala do role tahounky německého týmu a dostala příležitost i v rozhodujícím deblu. Kvitová si stěžovala, že jí v zápase došly fyzické síly "Odešly mi nohy," konstatovala.

Čtyřhra měla nečekaně jednoznačný průběh a česká dvojice po výborném výkonu slavila za 71 minut postupový třetí bod. Deblové specialistky Pescheková s Hradeckou při společné premiéře diktovaly tempo hry díky důraznému podání a pestřejším úderům. Zkušená Peschkeová ovládla prostor u sítě, kde bezchybně a s velkou lehkostí zakončovala míče. 

Hned v první hře české tenistky sebraly podání Grönefeldové. Soupeřky znejistěly, deblová specialistka Maleková působila nerozehraným dojmem a často kazila i snadné míče. Český pár rychle získal náskok 4:0 a Němkám povolil získat v první sadě pouze jednu hru. 

Ve druhém dějství se vítězná jízda na chvíli zadrhla. Hradecká nečekaně hned v první hře ztratila svoje podání, české tenistky se dostaly pod tlak, ze kterého se ale rychle vymanily. Od nepříznivého stavu 0:2 získaly pět her po sobě a zápas dotáhly bez větších problémů do vítězného konce. Při podání Hradecké proměnily hned první mečbol. 

"Kdyby mi někdo před dvěma týdny řekl, že si zahraji Fed Cup a vyhraji dvouhru i zápas ve čtyřhře, tak bych jej považovala za blázna. Snažila jsem se Květu doplňovat. Hlavně bylo důležité, že jsme držely soupeřky pod tlakem a nedaly jim šanci na zvrat," řekla po zápase Hradecká. 

Německé tenistky neskrývaly po prohrané čtyřhře zklamání. "Bylo to pro nás velmi těžké utkání, neboť soupeřky odvedly excelentní výkon. Nám se nepodařilo navázat na vítězství ve čtyřhře Fed Cupu, kdy jsme spolu s Annou-Lenou hrály před třemi lety v Japonsku a loni ve Švýcarsku," řekla Maleková.

Tagy: Německo Česko tenis

Zdroje: ČTK