Federer si zahrál s Berdychem na Vltavě. A chtěl by čtyřhru s Nadalem

- Tenis autor: von

Tenisová legenda Roger Federer navštívil po deseti letech Prahu. V rámci propagace zářijové bitvy mezi Světem a Evropou v Laver Cupu si zahrál tenis na lodi pod Karlovým mostem. Vyslovil přání hrát čtyřhru spolu se svým největším rivalem v kariéře a ocenil české fanoušky z tenisové gramotnosti.

Tomáš Berdych a Roger Federer si zahráli tenis na lodi pod Karlovým mostem

Tomáš Berdych a Roger Federer si zahráli tenis na lodi pod Karlovým mostem,zdroj: Profimedia

Pětatřicetiletý Federer, patrně nejlepší tenista historie, se objevil v Praze poprvé od září 2007. Tehdy hrál v české metropoli daviscupovou baráž, v níž Švýcaři podlehli českému týmu 2:3.

"Jsem rád, že jsem po tak dlouhé době zpět v Praze. Když jsem tu byl naposledy, sice jsme prohráli, ale Prahu mám moc rád, je to jedno z nejhezčích měst v Evropě. Když jsem známým říkal, že jedu do Prahy, říkali, že jsem šťastný muž," řekl s úsměvem Federer na Staroměstském náměstí, kam dorazilo několik tisíc fanoušků a kde nechyběl ani Berdych.

"Je to hodně ikonické místo, jsem rád, že tady mohu být. Strašně se těším na září, je to něco jedinečného, co tu ještě nebylo. Doufám, že diváci v O2 areně jako vždy vytvoří skvělou atmosféru," uvedl Berdych.

První ročník Laver Cupu, v němž se utká tým Evropy s výběrem světa, se uskuteční v pražské O2 areně 22. až 24. září. Vedle Federera je jistá i účast Španěla Rafaela Nadala, s nímž se švýcarská legenda utkala v nezapomenutelné pětisetové bitvě nedávného finále Australian Open.

"Nemůžu se dočkat září. Bude to jedna z nejlepších akcí za poslední roky a věřím, že na tak úžasném místě, kde lidi milují tenis, vznikne tradice, která bude trvat třeba dalších 100 let," řekl Federer.

Federera v Praze čekalo také focení materiálů pro akci. Berdych mu v metropoli dělal průvodce, Švýcar viděl i centrum města a před akcí na Staroměstském náměstí si s českou jedničkou zahráli tenis na lodi plující u Karlova mostu. "Vtipkovali jsme, že bychom to měli dělat každý den, abychom zpopularizovali tenis. Nevím, jestli si někdo něco takového už vyzkoušel. Je pravda, že trochu foukalo," řekl Federer.

"Byla zima, ale bylo to příjemné. Byla to skvělá příležitost, jak Rogerovi ukázat trochu Prahy. Z mostu nás sledovalo hodně lidí, hrát tenis pod Karlovým mostem je něco výjimečného," dodal Berdych.

Vytvoří deblový pár snů?

Vítěz nedávného Australian Open Federer slíbil, že nepůjde o žádnou exhibici. "Vezmeme to naprosto vážně. Bude to ostrý turnaj s ostrými zápasy tak, aby vyhrál ten nejlepší. Rod Laver chce, abychom zatupovali svou část světa s hrdostí a hráli o vítězství. Takže rozhodně žádné exhibice," řekl Federer na dnešní tiskové konferenci v Praze, kde fenomenální tenista propagoval novou soutěž pro šest elitních hráčů z Evropy a šest ze zbytku světa.

Vedle Federera je jistá i Nadalova účast, chybět nebude ani česká jednička Tomáš Berdych. "Těším se, že si budu moci zahrát po boku svých největších rivalů, jako je třeba Rafa. Vždy jsem si s ním chtěl zahrát debla. Naše rivalita je speciální, nikdy jsme neměli možnost být spolu v jednom týmu. Obdivuji jeho hru, jeho forhend. Bylo by to úžasné," prohlásil pětatřicetiletý Švýcar.

"Bude skvělé, že fanoušci budou na naší straně. Naposledy, když jsem tu byl, rozhodně na naší straně nebyli. Dobré je, že je nemusíte tenisově nijak vzdělávat. Vědí, co je brejkbol, co znamená 15:0. To je dobrý začátek," smál se držitel rekordních osmnácti grandslamových titulů.

"Nemůžu se dočkat září. Bude to jedna z nejlepších akcí za poslední roky a věřím, že na tak úžasném místě, jakým je Praha a kde lidi milují tenis, vznikne tradice, která bude trvat třeba dalších 100 let. Věřím, že bude vyprodáno a bude fantastická atmosféra, která nás bude nabíjet energií. Doufám, že jako Evropa zvítězíme," dodal Federer.

Evropský tým povede na Laver Cupu jako kapitán Švéd Björn Borg. "Je to jeden z nejneuvěřitelnějších lidí a tenistů, s kterými jsme se kdy měl možnost setkat. Změnil tvář tenisu. Vždy, když s ním hovořím, tak se od něj učím. Vždy má připravený nějaký příběh. Už v září byl na Laver Cup hodně namotivovaný, jak přispět týmu. Spolupráce s ním bude přínosná," dodal Federer.

Tagy: Laver Cup

Zdroje: ČTK