Berdych a Kristýna Plíšková zahájili Australian Open vítězně, Siniaková končí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 1. 2017 14:19) - Tenis autor: roj

První kolo Australian Open osekalo českou účast na grandslamu o Kateřinu Siniakovou, kterou vyřadila Němka Julie Görgesová 3:6, 6:3 a 6:4. Naopak Tomáš Berdych a Kristýna Plíšková postupují do druhého kola. 

Tomáš Berdych vyhrál první kolo prakticky bez boje. Ital Luca Vanni z kurtu po půlhodině odstoupil kvůli zranění

Tomáš Berdych vyhrál první kolo prakticky bez boje. Ital Luca Vanni z kurtu po půlhodině odstoupil kvůli zranění,zdroj: Profimedia.cz

Desátý nasazený Berdych strávil na kurtu s Italem Lucou Vannim jen 32 minut. První set vyhrál český favorit jasně 6:1, poté Vanni zápas vzdal kvůli zranění. Plíšková naopak svedla tuhý boj s Viktoriíi Golubicovou a Švýcarku zdolala 6:3, 2:6 a 6:4.

"Tohle není nepříjemnější cesta, jak vyhrát, ale bohužel se to stává," řekl dvojnásobný semifinalista turnaje Berdych na dvorci. "Ptal jsem se ho, jestli už byl zraněný dříve, ale tvrdil, že se to stalo v utkání," doplnil český tenista.

Jeho příštím soupeřem bude Američan Ryan Harrison, kterého v jediném vzájemném utkání loni porazil. "Je nebezpečný a žebříček neodpovídá jeho schopnostem," řekl Berdych o 82. hráči světa. "V Torontu to byl boj, hraje agresivně a tyhle podmínky mu vyhovují. Čekám náročný zápas," řekl Berdych.

Dvojnásobný vítěz Davisova poháru nechce předjímat a vyhlížet možný zápas 3. kola se Švýcarem Rogerem Federerem. "Už jsem se dávno naučil, že nemá cenu myslet na věci, které nemůžu kontrolovat. Co se stane, stane se, a já na to musím být připravený, soustředěný a snažit se to mít ve svých rukou," řekl Berdych.

Dvacetiletá Siniaková po první vyhrané sadě vzala Görgesové podání hned v úvodu druhé, ale brejk neudržela. "Škoda, měla jsem brejkbol na 3:1, ale bohužel to nevyšlo. Dostala se díky tomu do hry a hrála pak lépe než já. Určitě umím hrát líp, ale bojovala jsem až do konce," řekla Siniaková českým médiím v Melbourne.

Kristýna Plíšková hraje na Australian Open hlavní soutěž potřetí a potřetí postoupila do 2. kola. V něm se utká s 27. nasazenou Irinou Beguovou z Rumunska. Na začátku rozhodující sady s Golubicovou si vyžádala pomoc lékaře. Šly na ni mrákoty, pak zimnice.

"Horko mě trošku sundalo. Byla jsem vyčerpaná, druhý set jsem se skoro nehnula," popsala. "Prospěla mi pauza po druhém setu, když jsem šla na záchod a zavolala si doktora. Dokázala jsem se soustředit aspoň na servis. Vedro mě zaskočilo. Na posledních turnajích v Číně ani v Hobartu takhle nebylo," dodala.

Pět setů potřeboval k postupu Japonec Kei Nišikori. Světová pětka porazila Andreje Kuzněcova z Ruska až po boji 5:7, 6:1, 6:4, 6:7 a 6:2. Podobné drama sehrál vítěz turnaje z roku 2014 a čtvrtý nasazený Švýcar Stan Wawrinka, jemuž v pěti setech vzdoroval Slovák Martin Kližan.

Tagy: Australian Open české tenistky čeští tenisté

Zdroje: ČTK