FIFA zvolí pořadatele dvou MS, favority jsou Rusko a Austrálie

- Sport autor: red

Devět kandidatur se bude ve čtvrtek ucházet o přízeň nejvyšších představitelů Mezinárodní fotbalové federace, kteří v Curychu zvolí pořadatele světových šampionátů pro roky 2018 a 2022.

Poprvé v historii vzejdou v jeden den dva pořadatelé současně a do soubojů se pouštějí "těžké váhy". Podle expertů i bookmakerů je největším favoritem na pořádání MS v roce 2018 Rusko, před druhou volbou se nejvíc věří Austrálii. Ani jedna z těchto zemí ještě největší fotbalový turnaj nikdy nehostila.

O šampionát v roce 2018 se ucházejí výhradně evropské země: vedle Ruska ještě Anglie a společně pak Nizozemsko s Belgií a Španělsko s Portugalskem. Kandidaturu na pořádání dalšího MS o čtyři roky později podaly Austrálie, Japonsko, Katar, Jižní Korea a Spojené státy americké.

Rusko podporuje hlavně Putin

Nejprve se v sídle FIFA v Curychu bude volit organizátor MS v roce 2018 a podle českých bookmakerů má největší šance Rusko. Tipsport na jeho vítězství vypsal kurz 2:1, zatímco Fortuna ještě nižší 1,9:1. Ruskou kandidaturu podporuje hlavně premiér a bývalý prezident Vladimir Putin, který však ve středu oznámil, že na čtvrteční volbu nepřicestuje. "Rád bych se zúčastnil, ale za stávající situace tam nepoletím. Alespoň můžou rozhodnout bez jakéhokoli tlaku zvenčí," citovala Putina agentura Reuters.

Tipsport i Fortuna pak přisoudily na druhé pozici stejný kurz 2,8:1 Anglii. Její kandidaturu podporují třeba ministerský předseda David Cameron nebo princ William.

Následuje Španělsko s Portugalskem (Tipsport 3,2:1, Fortuna 3,5:1), jejichž delegaci vedou portugalský premiér José Socrates a jeho španělský protějšek José Zapatero společně s brankářem španělských mistrů světa Ikerem Casillasem. Naopak hvězdný Portugalec Cristiano Ronaldo zřejmě bude kvůli zraněnému kotníku v Curychu chybět.

S velkým odstupem jsou na pomyslném chvostu Nizozemsko s Belgií (T 25:1, F 30:1), které spolu hostily už evropský šampionát v roce 2000. V Curychu budou jejich zájmy hájit bývalé fotbalové hvězdy Ruud Gullit a Johan Cruyff společně s premiéry obou zemí.

2022: Favority jsou USA a Austrálie

Před soubojem o získání světového šampionátu v roce 2022 se nejvíc věří Austrálii, kterou bude při volbě reprezentovat topmodelka Elle Macphersonová. U Tipsportu se na výhru Austrálie dá vsadit v kurzu 2:1, u Fortuny v kurzu 2:15:1.

Následují USA (T 2,5:1, F 2,7:1), které v Curychu podpoří bývalý prezident Bill Clinton s hercem Morganem Freemanem, Katar (T 6:1, F 3,5:1), Japonsko (T 12:1, F 13:1) a největší outsider Korea (T 20:1, F 25:1). Za její úspěch lobbuje třeba premiér Kim Hwang-sik.

V Curychu půjde ve čtvrtek o hodně. Země, která hostí světový šampionát, se na měsíc stane nejsledovanější na celém světě, z čehož také patřičně ekonomicky profituje. Organizátory šampionátů bude volit 22 členů výkonného výboru FIFA.

Původně jich mělo být o dva víc, ale Amos Adamu z Nigérie a Reynald Temarii z Tahiti byli z hlasováni vyloučeni, protože je reportéři deníku Sunday Times usvědčili skrytou kamerou z toho, že byli ochotni hlasovat za úplatek.

O nominaci rozhodují i Beckenbauer a Platini

Temariimu sice korupce v plné míře prokázána nebyla, ale bude pykat za porušení loajality. Temarii se proti vyloučení z hlasování odvolal, a proto Oceánie ztratila možnost, aby její zástupce mohl volit.

Mezi dvaadvacítkou, která tak bude rozhodovat, figurují vedle šéfa FIFA Seppa Blattera třeba fotbalové legendy Michel Platini, současný předseda UEFA, nebo Franz Beckenbauer. Devět hlasů mají Evropané, po třech zástupci Afriky, Jižní Ameriky a Severní a Střední Ameriky, čtyři delegáti jsou z Asie.

Zástupci FIFA už dlouho zkoumají všechny kandidatury, uchazečské země ale mohou klíčové body získat až těsně před volbou, kdy se jejich lídři osobně setkají s voliteli a budou je přesvědčovat o kvalitách své nabídky. "Nejednáme pouze s institucemi, jednáme i s lidskými bytostmi. Mají své představy a nápady, které třeba v oficiálních dokumentech nenajdete," vysvětloval Blatter.

Rozhodnutí přijde ve čtvrtek

Důležitou roli může sehrát i závěrečná prezentace, na kterou má každý uchazeč vyhrazenou půlhodinu. Ty odstartují v Curychu už ve středu. Nejprve přijdou na řadu kandidáti na pořádání MS v roce 2022: ve 14:00 začne Austrálie, s hodinovým odstupem pak Korea, Katar, USA a Japonsko. Ve čtvrtek, v den volby, se představí od deváté hodiny postupně Belgie s Nizozemskem, Španělsko s Portugalskem, Anglie a nakonec Rusko.

Přestavitelé FIFA, kteří se ve čtvrtek ve 14:00 sejdou na uzavřeném mítinku, budou nejprve v tajném hlasování volit pořadatele MS v roce 2018. Kolem 16:00 by měl Blatter oznámit jména dvou vítězných kandidatur.

Vítěznou se stane ta, která získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud se tak nestane, z hlasování odpadne kandidát, který získal nejméně hlasů, a začne nové kolo volby. Když zůstanou ve hře poslední dva uchazeči a jejich pomyslný souboj skončí remízou, rozhodne o vítězi svým hlasem Blatter. "Berme to tak, že to je něco jako pravidlo o gólu vstřeleném na hřišti soupeře," vysvětlil s nadsázkou Blatter.

Nejbližší fotbalové mistrovství světa uspořádá v roce 2014 Brazílie.

Tagy: fotbal FIFA MS

Zdroje: ČTK