Fotbal nechá korupci na policii. Šéf disciplinárky rezignoval

- Fotbal autor: Danica Klein

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR dnes rozhodl, že všechny korupční kauzy bude řešit výhradně policie. Disciplinární komise asociace tak může trestat až na základě výsledků jejího vyšetřování, zatímco dosud mohla sankcionovat sama na základě vlastních závěrů. Pozastaví se i vyšetřování kauzy takzvané "Křetínského kabely", jež svaz rovněž ponechá v rukou policie. 

Jiří Golda

Jiří Golda,zdroj: Mediafax

Předseda disciplinárky Jiří Golda, který komisi vedl od roku 2009, ihned rezignoval na svou funkci s vysvětlením, že nesouhlasí se "zametáním korupce pod koberec". 

S takovou interpretací však nesouhlasil předseda FAČR Miroslav Pelta. "Nejde o žádnou amnestii, žádné šetření korupce nezastavujeme. Šlo nám o to, abychom ukončili dvoukolejnost při vyšetřování. Policie má mnohem lepší prostředky, jak korupci řešit. My jsme na poli disciplinárky byli bezbranní, poslední případ se nekonečně táhl a byl z toho guláš," řekl Pelta s tím, že po případném došetření kauz bude i na fotbalové půdě pro tvrdé sankce. "V případě prokázání korupce má disciplinární komise jasně stanovený sazebník," uvedl Pelta. 

Do hlasování výkonného výboru se zapojilo devět jeho členů, podle Pelty se na schválení doplňku disciplinárního řádu shodli jednomyslně. Místopředseda asociace Jindřich Rajchl a další z členů Dušan Svoboda na jednání přítomni nebyli a Tomáš Paclík, majitel plzeňského klubu, kterého se poslední kauza dotýká, byl z hlasování vyloučen kvůli možné podjatosti. 

Ovlivnění utkání ve prospěch Západočechů

"Jde o transparentní krok z naší strany, udělali jsme systémovou změnu, abychom kauzy naopak dotahovali do konce. Nechceme totiž udělat další nešťastné rozhodnutí," uvedl Pelta. Výkonný výbor se prý řídil i doporučením UEFA, která asociacím doporučuje řešit korupční kauzy primárně přes policejní složky. 

Výkonný výbor začne hledat nového šéfa komise na svém příštím zasedání 4. února. Disciplinárka tak zároveň ukončí vyšetřování probíhající korupční kauzy, která se týká údajného uplácení při loňském utkání Jablonec - Plzeň.

Komise také od listopadu řešila výroky sparťanského šéfa Daniela Křetínského, který Peltovi v září poskytl informace, které údajně poukazovaly na nestandardní praktiky v řízení domácích profesionálních soutěží. Šéf FAČR záležitost vzápětí předal k policejnímu vyšetřování. 

O několik týdnů později bývalý ligový sudí Tomáš Adámek uvedl, že mu někdejší manažer druholigových klubů Čáslavi a Táborska Martin Svoboda před jarním zápasem Jablonec - Plzeň dal 200 tisíc korun za ovlivnění utkání ve prospěch Západočechů. Zástupci plzeňské Viktorie jakoukoli spojitost s možnou korupcí odmítají, Adámkovo tvrzení popírá i Svoboda. 

Disciplinárka Křetínského minulý týden vyzvala, ať do 7. února předloží konkrétní důkazy, jinak se on sám i Sparta vystavují hrozbě trestu. Nyní komise musí počkat na konečný verdikt policie. "Stojím si za tím, že pan Křetínský má natolik zásadní informace, že čas ukáže, že to není v rovině "jedna paní povídala"," uvedl Pelta. 

Prostředníkem při řešení případných korupčních kauz mezi asociací a policií v budoucnu bude Martin Synecký, současný bezpečnostní manažer FAČR.

O kauzách byl informován

Zástupci policie dnešní rozhodnutí FAČR - předat vyšetřování korupce do rukou policie - vítají. Náměstek policejního prezidenta pro Službu kriminální policie a vyšetřování Václav Kučera řekl, že vyšetřování disciplinární komise leckdy policistům ztížilo situaci. "Pokud policie nebude mít informaci o korupci jako první a bude ji zkoumat někdo jiný, nám to maří vyšetřování. Takže jde o logický a legitimní krok," uvedl Kučera. 

Ten vzápětí odmítl komentovat, jak daleko je policie s vyšetřováním probíhající kauzy. Tu mají policisté na stole od loňského září. "O kauzách jsem informován, ale žádné bližší informace k tomu podat nemůžu. Policie se v každém případě postará o řádné prošetření," dodal Kučera.

Tagy: soud korupce fotbal

Zdroje: ČTK