Fotbalisté vyhráli i odvetu v Černé Hoře a popáté jedou na ME

Zdroj: Profimedia.cz | zdroj: tisková zpráva

Čeští fotbalisté se popáté za sebou představí na mistrovství Evropy. Rozhodla o tom dnešní odveta baráže v Černé Hoře, kde tým kouče Michala Bílka zvítězil 1:0 díky brance plzeňského záložníka Petra Jiráčka z 81. minuty. V pátek Češi v Praze na Letné vyhráli 2:0 a po triumfu v Podgorici se mohli pustit do velkých oslav.

httpv://www.youtube.com/watch?v=9or8bV6yK90 Česká asociace se může těšit na to, že jen za účast na šampionátu od UEFA inkasuje základní prémii ve výši osmi milionů eur (asi 200 milionů korun). Černohorci promarnili šanci jet na první velký turnaj. Český tým se soupeře pro základní skupinu dozví 2. prosince, před losem bude figurovat ve čtvrtém výkonnostním koši. Černohorci nakonec nemohli nasadit do hry zraněného Vukčeviče, který se zlomeným nosem usedl jen mezi náhradníky, a podle průběhu prvního poločasu další ofenzivní hráč týmu zjevně chyběl. Domácí fanoušci ale hnali svoje hráče bez ohledu na ztráty vytrvale a ještě před utkáním prokázali notnou dávku fair-play, protože úvodní tóny české hymny doprovodili potleskem. Prý jako poděkování, co Češi udělali v historii pro Evropu. Češi dobře bránili střed hřiště Zápas pro hosty pak ale nezačal dobře, především pro Hubníka, jenž se vrátil do sestavy po vypršení trestu. Jeho pád a vyražený dech v první minutě vypadal nebezpečně. Každopádně víc než hra soupeře, který půl hodiny hledal marně cestu k Čechově brance. Gólman se vylekal jen po nedorozumění se Sivokem, kterému jeho malou domů stáhl takřka z hlavy. Češi dobře bránili střed hřiště, presink začínal dvacet metrů za polovinou hřiště a s tím se domácí obránci nedokázali srovnat. Dlouhé nakopávané míče si pohlídali Hubník se Sivokem a dvě stovky českých diváků v hledišti mohli litovat jen několika rychlých nedotažených výpadů, především zmařené zpětné přihrávky Pilaře z 11. minuty. Černohorci zvýšili snahu až v závěru poločasu, ale mimo prvního střeleckého pokusu na branku a nepříjemné nepřesné rány z otočky od Demjanoviče se k ničemu nedostali. Tentýž hráč ale mále dostal Černohorce na koně v 51. minutě, kdy po rychlé kombinaci za obranu vypálil těsně pod břevno, jenž Čech konečky prstů míč vytlačil na brankovou konstrukci a pak ještě sportovně teč přiznal. Domácí si vytvořili i další šance, jenže tu největší pokazil Vučinič, který nedokázal míč usměrnit hlavou z blízka do opuštěné části branky. Jiráček dostal Čechy definitivně na Euro V těch chvílích se přetížená česká obrana dostávala pod tlak, míč byl takřka výlučně v držení domácích a hosté jen přihlíželi rychlým kombinacím soupeře. Ale Čech znovu tým podržel při dvou střelách Vučiniče ze 70. minuty a také ve druhém barážovém duelu týmu pomohl udrženým čistým kontem. Domácí na posledních deset minut stáhli hru na dva obránce a šli do absolutního rizika. A toho hosté využili, v 81. minutě se Jiráček objevil za obranou a dostal Čechy definitivně na Euro. Jiráček skvělou individuální akcí nechal zapomenout na neproměněnou páteční šanci a na pravý okamžik si schoval svoji první reprezentační trefu. Čeští fotbalisté tak odčinili minulou pokaženou kvalifikaci o postup na mistrovství světa, na kontinentálním šampionátu v samostatné historii ještě nechyběli.