Fotbalové hvězdy si rády přispí, ale pod dohledem

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Moderní fotbal je věda. Proto už asi nikoho nepřekvapí, když přední evropské kluby v čele s Realem Madrid, Manchesterem United nebo jeho městským rivalem City rozhodují o tom, kdy a jak mají jejich hvězdy spát. 

Gareth Bale a Christiano Ronaldo

Gareth Bale a Christiano Ronaldo,zdroj: Profimedia.cz

V tréninkovém centru Realu tak mají 81 luxusních ložnic, kde si hráči i realizační tým každý den mezi jednou a třetí hodinou odpoledne můžou dopřát pravidelnou a povinnou siestu. Podobné zařízení mají oba manchesterské celky a v Liverpoolu zase pravidelně hráče při spánku monitorují.

"Nemusí to podstoupit úplně každý, ale děláme to relativně často. Fotbal je týmový sport, ale tým tvoří ho individuality, takže se ke každému hráči snažíme mít osobní přístup," řekl serveru BBC odborník na sportovní vědu a poradce liverpoolského celku Barry Dust. 

Také v Realu začali kvůli kvalitě spánku spolupracovat s odborníky. Jedním z nich je Nick Littlehales, který pracoval také pro britské olympioniky, Manchester United, Arsenal, Chelsea nebo vítěze cyklistické Tour de France Bradleyho Wigginse. 

Kvalita spánku má totiž na výkony sportovců větší vliv, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak ukázala studie univerzity ve Stanfordu, například u basketbalistù se po desetihodinovém spánku o devět procent zvýšila úspěšnost střelby, stějně jako reflexy a rychlost. 

Littlehales poprvé přišel do Realu před dvěma lety a po přednášce ho o osobní konzultaci požádal Gareth Bale. "Gareth o sobě říká, že je sova a nesnáší ranní vstávání. Navíc akorát přišel do klubu, narodilo se mu dítě, což spaní také hodně ovlivní," uvedl vědec. Spolu s týmovým lákařem proto po pohovoru a analýze denního a spánkového režimu vymysleli velšskému reprezentantovi spánkový režim na míru. Tìlo totiž potřebuje pravidelný režim, který ale různé časy začátků zápasů- zejména těch večerních- dost narušují. 

"Proto se všechno točí kolem času výkopu. Když se hraje třeba od 19:45, tak jde spát ve dvě hodiny ráno. Pak vstane v půl sedmé, nasnídá se, a když je stále unavený, jde si ještě na hodinu a půl lehnout," uvedl Littlehales, který hráčům doporučuje, aby si zdřímli i přes den. 

"Tělo je nastavené tak, že mu mezi jednou a třetí hodinou odpoledne a mezi pátou a sedmou večer klesá energie. To je ideální chvíle se prospat," prohlásil. 

Podobný postup využívají například v Southamptonu, kde pro hráče dokonce připravili aplikaci, ve které fotbalisté na stupnici od jedné do deseti hodnotí kvalitu spánku, bolest svalů a únavu. Pokud nasbírané údaje odhalí problémy, je poté hráče při spánku monitorován celou noc. 

"Máme tady hráče, kteří mají na doma speciální spací balíčky. Jsou v nich třeba polštáře konkrétní tvrdosti nebo i závěsy," uvedl šéf klubového oddělení pro sportovní vědu Alek Gross. "Problémem byla také teplota v hotelech, ale každý hráč má teď vlastní pokoj, takže už pro ně můžeme připravit všechno na míru," dodal.

Fotbalisté mají také seznam zakázaných potravin a nápojů, které kvalitu spánku zhoršují. A také jim bylo doporučeno, aby hodinu a půl před spaním nekoukali na televizi nebo mobilní telefony. "Dokonce i červená kontrolka na televizi může narušit vaši rutinu a bránit ve spaní," uzavřel Gross.

Tagy: Liga mistrů

Zdroje: ČTK