Gólman Čech se stal fotbalovým králem. Pošesté!

- Fotbal autor: Danica Klein

Petr Čech vyhrál popáté za sebou a celkově pošesté anketu Fotbalista roku a překonal tak dosavadní rekord, o který se dělil s dalším brankářem Ivem Viktorem. Ten byl při dnešním galavečeru na Žofíně uveden do Síně slávy. Trenérem roku se v anketě členů fotbalové akademie stal potřetí za sebou plzeňský Pavel Vrba. Talentem roku byl vyhlášen Tomáš Kalas z Arnhemu. 

Petr Čech

Petr Čech,zdroj: Mediafax

Čech vyhrál nejjednoznačněji ze všech svých šesti triumfů z let 2005 a 2008 až 2013. Gólman Chelsea získal 644 hlasů, tedy téměř třikrát více než druhý Theodor Gebre Selassie (234). Obránce Brém nicméně skončil v anketě suverénně nejvýše v kariéře, před rokem byl až patnáctý. Třetí místo obsadil loni druhý Petr Jiráček. 

Brankáři Chelsea Čechovi k jasnému triumfu pomohlo zejména to, že s londýnským klubem vyhrál Ligu mistrů jako teprve čtvrtý český fotbalista v historii. 

Při přebírání ceny si právě na mnichovskou výhru vzpomněl, což přispělo k tomu, že byl velmi dojatý. "Musím přiznat, že mě to dostalo. Vzpomněl jsem si na to finále Ligy mistrů a byly tam i další asociace," vysvětloval Čech na tiskové konferenci, proč při děkovné řeči podlehl emocím. "Navíc jsem získal o jedno ocenění více než pan Viktor, který byl uveden do Síně slávy. Moc si toho vážím," dodal. 

Obrovská čest

Podle Viktora by však do Síně slávy mohl být uveden i Čech. "Klidně hned teď, protože už je slavnější než my všichni. Jen by nám tam kazil věkový průměr," žertoval sedmdesátiletý Viktor, který se v Síni slávy zařadil po bok Josefa Masopusta, Františka Veselého, Antonína Panenky, Andreje Kvašňáka či Ladislava Nováka. "Být v takové společnosti je pro mě čest. Z brankářů by ale měl mít přednost František Plánička," dodal. 

Z hráčů působících v české lize se nejvýše umístil kanonýr David Lafata na páté příčce. Šestý skončil David Limberský a osmý jeho spoluhráč z Plzně Pavel Horváth, který jako jediný z nejlepší desítky není v reprezentaci. Horváth navíc získal potřetí za sebou cenu pro Osobnost ligy, když stejně jako loni porazil Jiřího Štajnera a Lafatu.

Talent roku 

Třetí výhru slaví také kouč Vrba, který s Plzní vede ligu a dovedl svůj tým podruhé za sebou do jarních bojů v Evropské lize, v níž vyhrál základní skupinu před Atlétikem Madrid. V hlasování tak dostal přednost před mistrem ligy Jaroslavem Šilhavým z Liberce či reprezentačním koučem Michalem Bílkem. 

Teprve potřetí v historii získal cenu pro Talent roku obránce. Kalas po loňském třetím místě tentokrát dostal přednost i před útočníkem Matějem Vydrou, který gólově řádí v druhé anglické lize. Kalas si však už v 19 letech druhou sezonu drží místo v základní sestavě Arnhemu, kde hostuje z Chelsea, a také se už zařadil do národního týmu. 

"Je to pro mě překvapení a ocenění mé tvrdé práce. Chci vzkázat všem mladým hráčům, že na mém příkladu je vidět, že tvrdá práce v tréninku může vést k takovýmto oceněním," řekl Kalas.

Tagy: rekord ocenění brankář

Zdroje: ČTK