Hadamczik: Papíroví favorité to nebudou mít lehké, na MS se rozdíly smazávají

- Sport autor: red

Hned první hrací den hokejového mistrovství světa potvrdil, že papíroví favorité to nebudou mít v Bratislavě a v Košicích jednoduché. Němci senzačně porazili Rusko, Slovinci potrápili Slováky, Švýcaři přehráli Francii až v prodloužení a Bělorusko dlouho vzdorovalo Kanadě.

"Dokazuje to, že tady není nikdo, kdo by tam jen přijel nechat se porazit," řekl reprezentační kouč Alois Hadamczik novinářům před dnešním prvním zápasem českého týmu na turnaji.

Velký dojem na něj udělali zejména Němci. "Už jsem dlouho neviděl mužstvo hrát tak dobře. Nevyhráli náhodou, že by se jen bránili. Hráli aktivní hokej, vyhrávali osobní souboje, byli houževnatí a organizovaní," ocenil výkon týmu kouče Uweho Kruppa.

Hned na začátku 75. světového šampionátu se tak potvrdil trend posledních let, kdy se někdejší hokejoví "trpaslíci" přibližují velmocím. Před rokem na MS například Němci porazili USA, Dánové deklasovali Slováky a český tým poprvé v historii prohrál s Norskem.

Slabší týmu dotahují ty silnější

Podle Hadamczika je důvodů, proč se dříve slabší týmy přibližují silnějším, hned několik. U Němců nebo Švýcarů je to díky tomu, že tamní ligy se hrají ve vyšším tempu, řada národních týmů je navíc sehranější. "Oni mají hráče na všech akcích pohromadě, na sraz přijede 99 procent hráčů. Chybějí jim tak dva tři, což hraje důležitou roli. U nás stále zkoušíme spoustu hráčů a řada z nich na národní tým nemá," podotkl Hadamczik. Klíčové je podle něho ale vysoké nasazení.

Překvapivé výsledky ale nejsou otázkou jen posledních dvou let, například už v roce 2001 Lotyšsko nebo Švýcarsko porazilo Rusko. "Výsledky 10:1 nebo 13:1 už dlouho nevidíte. Uvidíme ale, co mistrovství přinese dále. Je to jen první den. I papírově slabší týmy mají hodně sil, stačí bruslit a překonávat jejich obranu je těžké," uvedl Hadamczik.

Český tým se už dnes večer bude snažit, aby se nezařadil po bok Rusů. "Lotyši budou více útoční než Němci, více do kombinace a budou produkovat spíše ruský hokej. A taky budou sehraní. Více než polovina nároďáku hraje za Dinamo Riga," řekl Hadamczik, jenž se zároveň trenérsky "postaví" proti Olegsu Znaroksovi, kterého před lety vedl ve Vítkovicích. "Známe se, ale zatím jsme se jen pozdravili. Nebyl čas," dodal.

Tagy: Bratislava hokej Hadamczik MS

Zdroje: ČTK