Hejnová: Chtěla jsem zrychlit, ale nebylo z čeho

- Sport autor: Jan Pastor

Jen tři sta metrů živila Zuzana Hejnová naději na medaili z mistrovství světa v atletice v Tegu, pak jí došly síly. Českou atletku prý vysálo teplé a dusné korejské počasí a třetí závod na 400 metrů překážek ve čtyřech dnech už byl nad její schopnosti. "Posledních čtyřicet metrů jsem nemohla vůbec běžet," komentovala sedmé místo a čas 54,23 sekundy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hejnová přitom byla velkou medailovou nadějí. Vždyť na mítinku Diamantové ligy v Paříži zaběhla český rekord 53,29 sekundy, druhý nejrychlejší čas sezony na světě. Jenže pak začala mít problémy s Achillovou šlachou a na závěrečném soustředění v Nymburce se i proto příprava úplně nepovedla.

Sezona byla dlouhá a já měla vrchol v Paříži

"Když jsme začaly trénovat před MS, jakoby mě to utnulo. Ale musely jsme to udělat, jinak by mi tady došlo úplně," uvedla Hejnová. "Sezona byla dlouhá a já měla vrchol v Paříži. To není ideálně načasované, ale vím, že mohu běhat hodně rychle. Snad se to příští rok trefí líp," řekla směrem k olympiádě v Londýně.

S trenérkou Martinou Blažkovou musejí běžkyně z tréninkové skupiny "Rychlý holky" udělat rozbor závěrečné přípravy na MS. Šampionát se totiž nevydařil ani čtyřstovkařce Denise Rosolové, byť u ní se jedná spíš o zdravotní problém. "Je možné, že jsem moc unavené, ale trenérka to měla určitě dobře promyšlené. Na ni bych vinu neházela. V tom počasí tři běhy udělaly svoje," řekla Hejnová.

Přitom na rozcvičení se cítila dnes nejlépe ze všech svých tří běhů. "Samozřejmě se budeme snažit najít nějakou příčinu. Určitě to probereme, ale nemyslím si, že tam byla nějaká zásadní chyba, prostě došly síly," krčila rameny. V Nymburce přitom trénovaly hodně. "Ale já měla problémy s achilovkou, pořád jsem jezdila do Prahy za doktory. Hodně jsme improvizovaly, to asi také udělalo svoje," přemítala čtyřiadvacetiletá běžkyně.

Byla jsem hodně daleko, ale nechtěla jsem přidat, protože bych se zastavila úplně

Hejnová dnes přesto bojovala. Závod rozběhla dobře, ze zatáčky vybíhala na pátém místě a schylovalo se k jejím tradičnímu útoku. Nad předposlední překážkou atakovala čtvrté místo, ale potom se skoro zastavila. "Když jsem chtěl po zatáčce zabrat, už nebylo z čeho," řekla. Před poslední překážkou ještě natahovala krok. "Byla jsem hodně daleko, ale nechtěla jsem přidat, protože bych se zastavila úplně. Vytuhla jsem," popisovala svůj stav.

Nebyla daleko od čtvrtého místa, pouhých 22 setin. Na medaili by jí bohatě stačil čas na úrovni českého rekordu. Příčinu, proč se to nepovedlo, Hejnová zčásti našla i v teplém a dusném počasí. "To mi vůbec nedělalo dobře," uvedla. Navíc jí dost vadilo, že musela ve svolavatelně čekat 40 minut, než se dostala na plochu. "Člověk tam těsně před závodem leží, nic nedělá, to je hodně nepříjemné," řekla. Uznala ale, že podmínky měly všechny běžkyně stejné.

V Tegu si proběhne ještě jeden okruh bez překážek v pátek při štafetě

Zklamaná byla hodně. Sedmá totiž byla i na olympijských hrách v Pekingu a loni považovala čtvrté místo na ME v Barceloně za velký krach medailových ambicí. Dnes se jedná při čtvrtém startu na MS o její nejlepší výsledek. "Na druhou stranu, kdyby mi někdo řekl, že budu ve finále mistrovství světa a v něm sedmá, tak neuvěřím. Myslím, že i tak je to dobrý výsledek," uvedla. "Co nadělám, prostě život jde dál. Budu zase trénovat, abych za rok na olympiádě byla ještě v lepší formě než tady. Udělala jsem všechno, co jsem mohla," prohlásila.

Sezona pro ni ještě nekončí. Na Diamantové lize v Curychu je na programu poslední závod prestižního seriálu, který Hejnová může vyhrát. Musí ale na Weltklasse zvítězit a její největší konkurentka Jamajčanka Kaliese Spencerová, dnes čtvrtá, skončit těsně pod stupni vítězů. "Dalo by se s tím ještě něco udělat, budu bojovat," řekla. Před tím si ale v Tegu proběhne ještě jeden okruh bez překážek v pátek při štafetě. "Už nemám moc sil, ale budeme bojovat. Budu se snažit holkám co nejvíc pomoct," slíbila.

Tagy: MS tegu

Zdroje: ČTK