Hejnová o medaili před ME nemluví: "Nechci to zakřiknout"

- Sport autor: red

Atletka Zuzana Hejnová letos prohrála s evropskou soupeřkou na trati 400 metrů překážek jen jednou, ale před mistrovstvím Evropy mírní optimismus. Letos posunula český rekord na hodnotu 54,13 sekundy, přesto jejím hlavním cílem v Barceloně je "pouze" postup" do finále. O medaili příliš nemluví, ačkoliv je v kontinentálních tabulkách roku druhá. "Nechci to zakřiknout," říká Hejnová.

Je si vědoma, že má před svým druhým mistrovstvím Evropy blízko k životnímu úspěchu. Kolem sebe to slyší pořád. "Já to moc ráda nemám, takže si to moc neberu. To bych se z toho asi hned zbláznila," konstatovala třiadvacetiletá talentovaná atletka, juniorská vicemistryně světa a bronzová medailistka z juniorského ME. Letos je svým osobním rekordem čtvrtá na světě, jen jednou prohrála s Ruskou Natalií Anťjuchovou, zřejmě svou hlavní soupeřkou pro šampionát.

Finalistka z olympijských her v Pekingu velmi dobře vnímá svoji pozici. "Ale mým hlavním cílem je opravdu postoupit do finále. A tam děj se vůle boží. Tam to bude boj od nuly a o momentálním rozpoložení," řekla. Sama může těžit ze svých bohatých zkušeností z mládežnických šampionátů. "Teď je to náročnější, ale je pravda, že čím je na mě větší tlak, tím podám lepší výkon. Nebojím se toho, v tomhle mám silnou psychiku," ujistila.

Jejím posledním ostrým testem mělo být mistrovství republiky o víkendu v Třinci, kde se přihlásila do dvoustovky. Jenomže během finále pršelo. "Tam jsem si neověřila nic. Ale vím, že jsem na tom dobře, jen jsem trochu unavená," přičítala nevýrazný čas i intenzivní závěrečné přípravě. "Musím si hodně odpočinout, budu jen ležet a čekat," plánovala.

Přitom právě čekání pro ni bude prý nekonečné, i když do závodů naskočí hned první soutěžní den. "Už mi sezona připadá hrozně dlouhá, i když šampionát je nebývale brzy. Jedeme bez přestávky, takže už to chci mít za sebou," přiznala. Počítá s tím, že šampionát jí sebere hodně sil. "Už před finále budou všichni na pokraji sil, jsou to tři náročné běhy za sebou," poukázala na náročný program. "Doufám, že aspoň v rozběhu ušetřím nějaké síly. Semifinále se poběží naplno, každý bude chtít postoupit," uvedla. Na zlato podle ní bude třeba běžet pod 54 sekund. "O to se samozřejmě pokusím," slíbila.

Hejnová je navíc jednou z klíčových postav "dlouhé" štafety, v níž si svěřenkyně Martiny Blažkové dělají také zálusk na medaili. Protože v týmu je jen jedna náhradnice, je pravděpodobné, že Hejnová či Denisa Rosolová, jež bude na ME startovat s největší pravděpodobností na hladké čtvrtce, bude muset nastoupit i do štafetového rozběhu.

"Pět běhů... Neumím si vůbec takovou nálož přestavit, je to strašný. Rozběh bude muset běžet náhradnice," bylo Hejnové jasné. S Rosolovou se ale jen na sebe usmívají při myšlence, která z nich dvou dostane volno na první štafetový závod. "Poběží ta, která bude mít víc sil," uzavřela Hejnová.

Tagy: me atletika

Zdroje: ČTK