Hokejisté vydřeli na úvod MS výhru nad Lotyši, rozhodl Havlát

- Sport autor: red

Čeští hokejisté vydřeli v prvním zápase na mistrovství světa v Bratislavě výhru nad Lotyšskem 4:2. Úřadující světoví šampioni v zápase základní skupiny D dvakrát prohrávali, ale v poslední třetině dokonali obrat.

Vítěznou branku vstřelil na začátku závěrečné části Martin Havlát. Další utkání čeká svěřence trenéra Aloise Hadamczika v pondělí odpoledne, kdy se utkají s Dánskem.

Hokejisté měli v Orange aréně prakticky domácí prostředí, Češi měli v devítitisícovém hledišti drtivou převahu. Rozjásat je mohl již ve třetí minutě Jágr, Masalskise však v první šanci zápasu nepřekonal. Poté co oba celky promarnily zkrácené přesilové hry, udeřili Lotyši. Pavelce překonal po rychlém protiútoku Darzinš.

Vyrovnat mohli Jágr nebo Eliáš, aktivní byl ale i soupeř. Českého gólmana řádně prověřil Cipulis. V 15. minutě přišla další špatná zpráva pro český tým. Po souboji s Kuldou se zranil Radek Martínek, který musel opustit ledovou plochu na nosítkách a podle prvních zpráv pro něj turnaj skončil. Český tým tak musel zápas dohrát jen s pěti obránci.

V 18. minutě měli fanoušci první důvod k radosti. Voráčkovu samostatnou akci zakončil dorážkou kapitán Rolinek. Puku však do branky pomohla teč Cibulskise. Hned na začátku druhé části ale houževnatý soupeř obhájce zlatých medailí opět zmrazil. Pavelce překonal po rychlém protiútoku Bukarts.

Výhru zpečetil Červenka

Češi mohli vyrovnat v 97 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, Červenka ale v dobré šanci zlomil hůl, neprosadil se ani Jágr. V početní výhodě byli blízko další branky i Lotyši. Vasiljevse ale vychytal Pavelec, poté se česká trojice ubránila i 35 sekund dlouhé převaze dvou mužů v poli. A následně Hadamczikův tým vyrovnal. Eliáš vybruslil zpoza branky a z úhlu překonal Masalskise podruhé.

Velkou šanci dostat svůj tým potřetí do vedení měl po dalším nebezpečném protiútoku Mikelis Redlihs, ale Pavelec byl připraven. Po 75 sekundách třetí třetiny si Češi poprvé v zápase vypracovali vedení, když přihrávku Eliáše zakončil přesnou střelou Havlát. Uklidnit favorita mohl aktivně hrající Eliáš, ale Masalskise nepřekonal. Lotyšský gólman poté udržel své mužstvo v kontaktu se soupeřem i při 53 sekund dlouhé přesilovce pět na tři.

Ve 49. minutě byl blízko vyrovnání Cipulis, Pavelce ale zachránila tyč. Na druhé straně se po rychlém protiútoku neprosadil Michálek a závěr zápasu tak nabídl nečekané drama. V 59. minutě ale rozhodl o české výhře definitivně Červenka, když využil chybu Krisjanise Redlihse.

Tagy: Slovensko hokej jágr

Zdroje: ČTK