Hokejová dvacítka zaskočila Kanadu, porazila ji 5:4 po nájezdech

- Hokej autor: Sebastian Kantor

Čeští hokejisté se postarali o první překvapení na juniorském mistrovství světa v Malmö, když porazili favorizovanou Kanadou 5:4 po samostatných nájezdech. Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta v normální hrací době čtyřikrát vedli, soupeř ale na každý gól dokázal odpovědět. Nakonec o české výhře rozhodl v nájezdech Dominik Simon a národní tým získal první dva body do tabulky základní skupiny.

Český juniorský výběr

Český juniorský výběr,zdroj: Profimedia.cz

České trenérské trio udělalo po nezdaru proti USA několik změn v sestavě a například v brance dostal přednost Langhamer, který působí v zámoří. A na rozdíl od prvního zápasu mladí Češi zachytili začátek; Kanaďané sice měli více ze hry, drtinou převahu si ale nevytvořili.

Nadšení bojujících českých hráčů navíc podpořili v 8. minutě Kämpf s Kašem, kteří se štěstím zajistili vedení. Na akci chomutovského dua ale Kanaďané ještě v první třetině odpověděli. Nejprve Langhamerovi pomohla tyč, proti přesilovkové střele Reinharta ale již zasáhnout nedokázal.

Zajistit favoritovi vedení mohli Pouliot a Petan, ale Langhamer předvedl další výborné zákroky. I nadále bylo více vzruchu před českou brankou, gólman Medicine Hat byl ale nejlepším hráčem na ledě. Občas se v útoku připomněli i jeho spoluhráči a v 38. minutě se Češi dostali opět do vedení. Sekundu po vypršení přesilové hry skončila za zády Patersona střela Plutnara.

I tentokrát ale hráči ze země javorového listu odpověděli a opět v přesilovce. Při hře čtyři na tři se na začátku třetí třetiny prosadil Drouin. Český tým ale nerezignoval a opět se dostal do vedení. Bezprostředně po buly se z otočky prosadil Tomeček. Soupeř ale opět vyrovnal, dokonce při vlastním oslabení. Langhamera překonal Ekblad.

Ještě v pokračující přesilovce se trefil Vrána, ale ani tentokrát český tým vedení neudržel. Hudson odpověděl na čtvrtou trefu soupeře již po 16 sekundách.

Další gól v normální hrací době nepadl a muselo se prodlužovat. Nastavená pětiminutovka vítěze neurčila a ke slovu přišly nájezdy. Zatímco Langhamera překonal jen Drouin, Patersona přelstili Pastrňák a Simon, který zápas ukončil takzvanou "Forsbergovou kličkou".