Italové žehrali na slabou ofenzivu, čeká je generační obměna

- Sport autor: red

Fotbalisty Itálie by ani v nejčernějších snech nenapadlo, že budou světový šampionát v Jižní Africe opouštět po porážce se Slovenskem už po základní skupině. Obhájci titulu si posteskli, že jim na mistrovství chyběla větší kreativita a podle brankáře Gianluigiho Buffona také kvalitnější útočníci.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Přestárlou squadru azzuru čeká generační obměna, kterou už bude mít na starosti nový kouč Cesare Prandelli, nástupce končícího Marcella Lippiho.

Zatímco před čtyřmi lety se vraceli Italové do vlasti jako "zlatí" hrdinové, nyní dorazí domů jako psanci. Lippiho tým, který kvůli vysokému věkovému průměru vzbuzoval pochybnosti fanoušků už před šampionátem, v Jižní Africe zcela selhal a získal jen dva body. List La Repubblica označil čtvrteční kolaps proti Slovákům za horší, než byla památná porážka od Severní Koreji v roce 1966, která Italům rovněž přivřela dveře od vyřazovací části.

Trenér Lippi vzal neúspěch na sebe a připustil, že tým nedostatečně nachystal. "Nemyslím si, že jsme měli šampionát vyhrát, ale měli jsme si počínat lépe. Selhal jsem při přípravě týmu, hráči nebyli připraveni na takhle důležitý zápas. S výjimkou posledních patnácti minut z psychologických důvodů nic nefungovalo," prohlásil Lippi.

Jeho svěřenci však hledali příčiny šokujícího krachu jinde. "Rozhodně za to nemůže jen trenér, je to chyba všech. My hráči jdeme na hřište a my jsme selhali. Chyběla nám kreativita, byli jsme málo nebezpeční a nedařilo se nám ani v obraně," prohlásil zadák Domenico Criscito.

Brankář Buffon tvrdil, že Itálii znatelně chyběli zkušenější útočníci. "Rozdíl mezi rokem 2006 a 2010 je v tom, že už tu nejsou takoví hráči jako Francesco Totti nebo Alessandro Del Piero," podotkl Buffon.

Itálie podle něj postrádá větší ofenzivní kvalitu, což se naplno projevilo při absenci zraněného tvůrce hry Andrey Pirla. "Scházela nám kreativita, nápad. V Itálii není nikdo, kdo by mohl v tomhle prostoru udělat víc. To je realita italského fotbalu," mínil Buffon, který se hned v úvodním duelu s Paraguayí zranil a ve zbytku šampionátu už nezasáhl do hry. V příštích dnech půjde na operace vyhřezlé ploténky.

Lippi u italské reprezentace končí podruhé. Poprvé squadru azzuru opustil před čtyřmi lety těsně po zisku titulu mistrů světa, ale kvůli nevydařeném vystoupení týmu pod vedením Roberta Donadoniho na předloňském Euru se na lavičku vrátil. "Nelituji toho. Byl to zážitek, který jsem si chtěl zopakovat. Vrátil jsem se s nadšením. Jsem přesvědčený, že jsem mohl některé věci udělat jinak a omlouvám se," řekl Lippi.

Přestárlé italské mužstvo s devíti třicátníky se nevyhne generační obměně. Konec u národního týmu už oznámili šestatřicetiletý kapitán Fabio Cannavaro a záložník Gennaro Gattuso, další hráči je mohou brzy následovat.

Na Lippiho nástupci Prandellim bude, aby vnesl do týmu oživení a novou krev. "Myslím, že tohle je konec jedné éry, neboť pro mnoho hráčů bude složité zahrát si na dalším mistrovství světa," prohlásil Pirlo. "Ale co se týče mě, jsem pro příštího kouče k dispozici," dodal třicetiletý středopolař AC Milán.

Buffon se prý zatím ještě nerozhodl. "Prandelli musí odstartovat nový cyklus a já věřím, že má v zásobě nějaké nápady a myšlenky, protože současná situace italského fotbalu není zrovna skvělá," dodal brankář Juventusu Turín.

Tagy: Itálie fotbal MS

Zdroje: ČTK