Josef Váňa slaví třetí triumf s Tiumenem na Velké pardubické

- Ostatní sporty autor: Michal Polák

Josef Váňa vyhrál poosmé Velkou pardubickou steeplechase. Osmapadesátiletý žokej potřetí za sebou triumfoval s Tiumenem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Druhá doběhla v těsném finiši další dvojnásobná vítězka Sixteen, která v sedle s Josefem Bartošem odtáhla na špici prakticky celý dostih.

"Bylo to vydřené, ale Tiumen je borec," řekl Váňa v České televizi. Přitom na Taxisově příkopu měli problémy a doháněli ztrátu. "To je pravda, ale vidíte, skákal úplně perfektně a hnal jsem ho rozumně, abych ho po té ztrátě neuštval. Myslím, že jsme dobrá dvojka," řekl Váňa, který za jedenáct dnů oslaví 59. narozeniny.

Tiumen vydělal majiteli 1,8 milionu korun a stal se osmým koněm, který vyhrál Velkou pardubickou potřetí. Nejúspěšnějším je legendární Železník, jediný čtyřnásobný vítěz slavné steeplechase, v sedle pokaždé rovněž s Váňou.

Pole čtrnácti koní prořídlo hned na druhé překážce, kde ztratila jezdce Zulejka. Na nejtěžším skoku dostihu pak padl pouze Karlsbad s žokejem Novákem.

Zaváhání na Taxisu

Na Taxisově příkopu trochu zaváhal Tiumen a chvilku doháněl ztrátu, ale pole dostihl. "Snažil jsem se pak trať co nejvíce zkrátit. Za lesem měl Tiumen lehký problém, počkal jsem, až přišel na nohy, a pak to šlo moc dobře," řekl Váňa.

Celý dostih táhla nečekaně Sixteen. "Překvapení to bylo i pro mne samotného. Zdálo se mi to ale pomalé a Sixteen je zkušená, dobře skákala. Takže jsem se toho nebál a nechal ji takhle jít, protože jsem cítil, že se jí to líbí," řekl Bartoš.

Za Sixteen po Taxisu dlouho následovali Mandarino, Bremen Plan nebo Amant Gris. Jelo se ale relativně v klidu, pohromadě a tempo nebylo nijak závratné. I proto nečekaně padl jeden z favoritů Klaus s žokejem Myškou na Velké vodě.

Tiumen byl již tradičně, jak to umí jen Váňa, schovaný uprostřed pole. Sixteen s Bartošem natáhla krok a snažila se všem utrhnout. Tempo ale sedělo i Valldemosovi, který se dotáhl na Sixteen, a na třetí pozici se rychle objevil Tiumen.

Perný boj

V zatáčce do cílové rovinky se už Tiumen dotahoval a na poslední proutěné překážce doskočil na úroveň soupeřů. V posledních dvou stech metrech žokej Váňa dokázal Tiumena posunout o půl délky před Sixteen a slavil svůj osmý titul.

V závěru však Váňa o výhru perně bojoval a nezopakoval loňský rok, kdy finiš vypouštěl a o prvenství málem přišel. "Tentokrát jsem věděl, že musím jet až domů a nejde zvolnit. On je tak lehce jezditelný kůň," usmíval se Váňa ještě v sedle.

I Bartoš ale při nájezdu do cílové rovinky cítil, že je blízko svému třetímu pardubickému triumfu. "A když projedete o kousek druhý, tak to bolí, bolí..." řekl Bartoš.

Tagy: váňa

Zdroje: ČTK