Kanadské bodování MS vyhrál Kovalčuk, Tavares nejlepším střelcem

- Sport autor: red

Ruský útočník Ilja Kovalčuk se stal vítězem kanadského bodování hokejového mistrovství světa v Německu a zároveň také nejlepším nahrávačem.

Mezi střelci kraloval kanadský forvard John Tavares. Statistiky brankářů pak ovládl Němec Dennis Endras, který byl zvolený nejlepším gólmanem i nejužitečnějším hráčem celého turnaje.

Kapitán stříbrného týmu sborné Kovalčuk si v devíti utkáních připsal dohromady 12 bodů za dvě branky a deset asistencí. Druhý byl Američan Brandon Dubinsky s bilancí deseti bodů za tři góly a sedm přihrávek. Třetí Pääjärvi-Svensson ze Švédska zaznamenal devět bodů v devíti utkáních díky pěti trefám do černého a čtyřem nahrávkám. Do první desítky se zásluhou sedmi bodů v devíti startech protlačili také čeští útočníci Jaromír Jágr a Jakub Klepiš.

Nejlepším střelcem šampionátu byl Tavares, jenž na turnaji zaznamenal v sedmi utkáních stejný počet branek. Rus Pavel Dacjuk, který byl vyhlášen nejlepším útočníkem letošního MS, zůstal spolu se Švédem Jonasem Anderssonem o jeden přesný zásah zpět. Nejlepším nahrávačem byl Kovalčuk s 10 asistencemi.

Do pětice nejproduktivnějších obránců pronikl i zásluhou klíčové vyrovnávací trefy ze semifinále proti Švédsku a asistence na vítězný finálový gól český bek Karel Rachůnek, jenž tak vylepšil svou bilanci na čtyři body z devíti duelů za dvě přesné trefy a stejný počet asistencí. Nejproduktivnějším zadákem byl Fin Petteri Nummelin, který ze 6 zápasů vytěžil 7 bodů za branku a šest nahrávek.

Své statistiky postupně vylepšoval také český brankář Tomáš Vokoun, jenž se výrazně podepsal pod zisk zlatých medailí. V nejsledovanějších statistikách brankářů pronikl Vokoun na čtvrté místo co do procentuální úspěšnosti zákroků (94,44) a pátý byl v průměru inkasovaných gólů na utkání (1,57). V obou případech byl nejlepší Němec Endras s průměrem 1,15 inkasované branky na zápas při úspěšnosti zákroků ve výši 96,13 procenta.

Tagy: hokej MS reprezentace

Zdroje: ČTK