Kanonýr Suárez je už v mládí oporou v Ajaxu i v reprezentaci

- Sport autor: red

Přestože je mu teprve 23 let, patří uruguayský fotbalový útočník Luis Suárez k oporám jak v Ajaxu Amsterodam, tak i v reprezentaci.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V letošní sezoně, na jejímž začátku byl zvolen kapitánem slavného nizozemského klubu, patřil s 35 góly k nejlepším ligovým kanonýrům v celé Evropě. Střeleckou formu potvrdil Suárez i v dnešním utkání mistrovství světa proti Mexiku, v němž zaznamenal jedinou branku zápasu.

Gólové řádění šikovného útočníka s tvrdou střelou i dobrou hrou hlavou neuniklo pozornosti velkoklubů v čele s Barcelonou, Manchesterem United či Chelsea. Mladý Uruguayec ale před časem prodloužil smlouvu s Ajaxem až do roku 2013 a lakonicky prohlásil: "Jsem tady šťastný a hodlám tu vydržet."

Na jeho střelecké schopnosti hodně spoléhá i trenér Uruguayců Oscar Tabárez, pod jehož vedením si Suárez v únoru 2007 odbyl reprezentační debut a brzy se stal nedílnou součástí základní sestavy. Až dosud nastřádal 33 startů a zaznamenal 11 gólů.

Suárezova kariéra se začala rozvíjet v Nacionalu Montevideo, kam přišel jako jedenáctiletý z rodného Salta, vzdáleného téměř 500 kilometrů. O osm let později pomohl Nacionalu k titulu a po jediné sezoně mezi dospělými zamířil do Groningenu. Ani v něm se ale příliš neohřál, neboť už v srpnu 2007 po něm sáhl Ajax.

V dresu nejslavnějšího nizozemského klubu debutoval v předkole Ligy mistrů proti pražské Slavii, a přestože Ajax nakonec vypadl, Suárez rozhodně nezklamal. Ve své premiérové sezoně v červenobílých barvách se v lize trefil sedmnáctkrát, v následujícím ročníku zaznamenal ještě o pět gólů víc.

To však ještě nebylo nic ve srovnání s tím, co účastník světového šampionátu dvacítek v roce 2007 předvedl letos. K 35 ligových trefám přidal Suárez osm branek v domácím a šest v evropském poháru. Udržel si tak úctyhodný průměr jednoho gólu na zápas a i díky tomu byl v Nizozemsku vyhlášen nejlepším hráčem sezony. Teď by se rád dočkal ještě většího ocenění.

Tagy: fotbal MS Uruguay

Zdroje: ČTK