Kulhavý měl při testování trati defekt, očekává těžký závod

- Cyklistika autor: red

Biker Jaroslav Kulhavý, který si může v neděli zajistit celkové prvenství ve Světovém poháru v disciplíně cross country, již testuje trať nadcházejícího závodu v Novém Městě na Moravě.

Nejen kvůli defektu, jenž ho na trati postihl, očekává současný lídr světového žebříčku těžký závod. K tomu, aby mohl definitivně slavit celkovou první příčku, potřebuje porazit nejbližšího pronásledovatele, jímž je Švýcar Nino Schurter.

Rokenrol

Kulhavý měl defekt při dojezdu ze stadionu. "Stalo se to někde na poskládaných kamenech, říká se tomu úseku rokenrol. Druhý sjezd s umělými pasážemi a ostrými kameny. Nevím, jestli jsem měl nějaký pomalý defekt, jestli to odfoukl nebo někde seknul," řekl šestadvacetiletý jezdec na dnešním setkání s novináři v dějišti závodu.

Věří, že tento defekt byl na dlouhou dobu také posledním, který ho potkal. "Defekt jsem neměl hodně dlouho, snad jsem si to vybral," podotkl Kulhavý s vyhlídkou na důležité nedělní klání. "Do závodu nasadím odolnější pláště, musím jet na jistotu. Bude i depo, tam dám náhradní tretry, dá se říct celé kolo. Abych mohl řešit, kdyby nastal nějaký problém," plánoval.

Nové kolo

Do závodu má ještě čas trénovat a zároveň i testovat. Proto uvažuje, že by jel na novém kole. "Zítra mám volný trénink tři až čtyři hodiny, pak budu doma. Sem bych měl znovu přijet v sobotu, abych viděl finální verzi trati. Budu taky zkoušet kolo model 2012 a novou vidlici. Uvidím, zda mi to mechanik dá dokupy už dneska a přiveze domů. Plánuju vzít do závodu nový rám i novou vidlici," uvedl Kulhavý.

Využít nevyzkoušený materiál se neobává, chce mít hlavně jistotu, že ho nepotká problém technického rázu, který by spadal do kategorie zbytečných. "Na tom rámu, co mám, už jsem toho odjel dost, nechci riskovat jakoukoliv únavu materiálu. Pro zbytek sezony vezmu nový materiál. Nebojím se, není co zkoušet, na vidlicích už jezdili kluci z našeho týmu Specialized. Rámy jsou totožné, geometrie stejná," přiblížil Kulhavý.

Trať si projížděl již před třemi týdny, nyní je však odlišná. "Trochu se změnila od posledně, kdy jsem tu byl. Jsou vyježděné vylezlé kořeny, bude to hodně těžké, hlavně v zatáčkách. Určitě to ale bude pěkný závod. Je to technické, bude to jeden z nejlepších svěťáků," předpokládal Kulhavý, jemuž se o uplynulém víkendu podařilo obhájit titul mistra Evropy.

Chci uspět

Únavu po kontinentálním šampionátu již necítí, zvolna narůstající tlak domácího prostředí však ano. "Větší tlak je ode všech, taky sám ho vyvíjím na sebe. Já nejvíc chci tady uspět. Minimálně neztratit body, abych na poslední svěťák do Val di Sole jel se stejným náskokem. Když to půjde, chci rozhodnout. Nechci tady ale riskovat, abych se ukázal divákům a nějak to pokazil. Kdyby skončil Nino první nebo druhý a já nedojel, smaže se všechno a začínáme znova. Kdyby vyhrál, já byl třetí, pořád bude šance, abych to ještě rozhodl příští týden," připomněl Kulhavý.

Pod tlakem by měl být tedy teoreticky mnohem více právě jeho sok Schurter, neboť jde do závodu z horší pozice v celkovém pořadí. "Když ho porazím, ví, že je to ztracené. Nevím ale, jestli o tom takhle přemýšlí, nebo už se soustředí na mistrovství světa. Tady půjde naplno, může se stát cokoliv a počítají se všechny závody. Rozhoduje se mezi námi dvěma. Pokud se rozhodne, možná by pak vypustil Val di Sole," předpovídal Kulhavý.

Sám by však i v případě výhry zaujal k poslednímu závodu, jenž je naplánován na víkend 20. a 21. srpna, odlišný postoj. "Nevynechám ho určitě. Jde o body, o místa na olympiádě v Londýně. Nevím, jak to je přesně s body, aby to neskončilo jako jednou, kdy všichni na svazu zjistili měsíc před uzávěrkou, že máme jen jedno místo místo dvou," varoval Kulhavý.

Sám ale věří, že se nic takového opakovat nebude. "To by se mělo pohlídat, abychom věděli. Myslím, že prvních pět v pořadí národů jedou tři lidi. Pořád tedy budeme body potřebovat. Já si můžu myslet, že mám místo jisté, ale moje body jsou potřeba. Kdybych tady vyhrál, můžu jet Val di Sole z těžšího tréninku směrem k mistrovství světa a nemusím na něj ladit. Závod bere energii a nemáte pak natrénováno, co potřebujete," uzavřel Kulhavý.

Tagy: trať

Zdroje: ČTK