Kvalifikaci na první závod F1 v Koreji vyhrál těsně Vettel

- Sport autor: red

Kvalifikaci na premiérovou Velkou cenu Koreje formule 1 vyhrál Němec Sebastian Vettel s minimálním náskokem před kolegou z týmu Red Bullu Australanem Markem Webberem.

Vedoucí muž světového šampionátu dnes zaostal v boji o pole position v sedmnáctém závodu sezony pouze o 74 tisícin sekundy. Třetí místo obsadil Španěl Fernando Alonso s ferrari, který je v průběžném pořadí seriálu druhý se stejným bodovým ziskem jako třetí Vettel.

S Alonsem se v neděli postaví do druhé řady Brit Lewis Hamilton z McLarenu. Z pěti uchazečů o mistrovský titul vyšla kvalifikace nejhůře úřadujícímu šampionovi Britovi Jensonu Buttonovi s druhým mclarenem, pátý muž celkové klasifikace MS zajel sedmý čas.

Vettel s Webberem odstartují z první řady podruhé za sebou. "Po těch problémech, co jsme tu měli v tréninku a nedařilo se nám najít správný rytmus, je to pro nás všechny velký úspěch," prohlásil německý pilot Red Bullu, jenž ovládl kvalifikaci už podeváté v sezoně. V minulé Grand Prix v Japonsku vytěžil z pole position třetí letošní vítězství a na Webbera ztrácí tři závody před koncem šampionátu 14 bodů.

Lídr seriálu bude startovat na "špinavé" straně trati, což může být zvlášť na novém povrchu okruhu Jon-kam nevýhoda. Po kvalifikaci Webber tvrdil, že je s druhým místem spokojen, i když výraz jeho tváře svědčil o něčem jiném. "Není to konec světa, druhá pozice na startu je pořád dobrá. Kvalifikace vyšla podle plánu," řekl Webber, jenž může očekávat na startu útoku od třetího Alonsa. "Fernando bude určitě na čáře rychlý, ale šampionát to nerozhodne," uvedl Australan.

Alonso prý na lepší výsledek v kvalifikaci neměl. "Kvalifikace obvykle nebývá naší silnou stránkou, ale zdá se, že se Red Bullu přibližujeme, což je před závodem dobré znamení," řekl bývalý dvojnásobný mistr světa, jenž ztratil na Vettela 181 tisícin sekundy.

Zklamání zavládlo v depu McLarenu. "Trať byla studená, což hrálo proti nám," uvedl šéf týmu Martin Whitmarsh s tím, že se především Buttonovi nepovedlo zahřát dostatečně pneumatiky. "Ale pro závod máme rychlé auto a budeme bojovat," dodal Whitmarsh.

Desátý Brazilec Rubens Barrichello si stěžoval, že ho ve druhé části kvalifikace blokoval bývalý kolega z Ferrari Němec Michael Schumacher, který nakonec skončil hned před ním. Sedminásobný šampion se mu později v boxech přišel omluvit, ale Barrichellovo rozhořčení to nerozptýlilo. "Říkal, že ho z týmu neinformovali, ale má přece zrcátka," zlobil se Brazilec, kterého Schumacher v srpnu ohrozil nebezpečným manévrem ve Velké ceně Maďarska.

Tagy: F1 Vettel

Zdroje: ČTK