Kvitová uchvátila celý tenisový svět. Jiří Bartoška se na její zápas díval místo "svého" festivalu

- Tenis autor: knp

V minulých dnech vítal prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška spoustu filmových hvězd v čele s Melem Gibsonem. Žádná jej možná ale neoslnila tak jako výkon tenistky Petry Kvitové v sobotním finále Wimbledonu. Její druhý triumf na nejslavnějším turnaji planety označila legendární zakladatelka ženského okruhu WTA Billie Jean Kingová za neuvěřitelný.

Petra Kvitová a Jiří Bartoška v Karlových Varech před 3 lety, po jejím prvním wimbledonském triumfu.

Petra Kvitová a Jiří Bartoška v Karlových Varech před 3 lety, po jejím prvním wimbledonském triumfu.,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Ale ještě zpátky do Varů. V sobotu odpoledne jako by filmoví fanoušci o ničem nevěděli. Kinosály byly plné a na obrazovkách v Thermalu běžel festivalový program. Prezident toho celého svátku však v ústraní sledoval boj české favoritky s Kanaďankou Eugenií Bouchardovou (6:3, 6:0). A držel jí palce. "Petra předváděla absolutně geniální tenis! Myslím, že na tu Bouchardovou asi dolehlo, že se v tak mladém věku dostala do tak velkého finále," mínil Bartoška.

A stejně jako v roce 2011 chce Kvitovou pozvat do Karlových Varů, aby zde vítěznou trofej představila. "Samozřejmě, že ji pozveme, aby nám přivezla ukázat talíř jako při svém prvním vítězství. Ale to předbíháme situaci. Zkrátka se ji pokusíme pozvat, abychom jí tady ve Varech popřáli," dodal.

Českou šampionku mezitím zasypaly gratulace velkých tenisových person. Třeba od zmíněné bývalé světové jedničky Billie Jean Kingové. "Neuvěřitelným způsobem jsi, Petro, získala svůj 2. titul ve Wimbledonu," blahopřála české šampionce vítězka 12 grandslamů. "Je snem každého hráče předvést nejlepší výkon ve finále a Petra to dokázala. Bylo to úchvatné představení. Málokdo by dnes proti ní něco zmohl," přidala se Lindsay Davenportová, vítězka turnaje z roku 1999.

Je jednoduše nemožné, aby s tímhle nevyhrála další grandslamy, míní John McEnroe

Trojnásobný král Wimbledonu z let 1981, 1983 a 1984 John McEnroe zápas komentoval pro BBC a tvrdil, že viděl jeden z nejlepších výkonů na centrkurtu v All England Clubu. "Když se Kvitové daří, dožene vás k pocitu zmaru a k bezmoci," řekl americký bouřlivák.

Už po titulu před 3 lety se čekalo, že Kvitová bude sbírat další grandslamové vavříny. "Překvapilo mě, že se tak nestalo," vystihl názor většiny McEnroe a dodal: "Pokud bude hrát takhle dál, je jednoduše nemožné, aby další tituly nepřidala."

To se krásně poslouchá… V Česku panuje podobné přesvědčení, Kvitová si sobotní extrajízdou stanovila laťku hodně vysoko. Mezi 584 000 diváky u televize byli i její nejvěrnější z Fulneku, kde tenistka bydlí. V tamním Městském kulturním centru se sešlo na 200 fanoušků.

Jeden z nejskalnějších z nich Roman Drozd, který Kvitovou při jejím prvním triumfu před 3 lety podporoval přímo ve Wimbledonu, tentokrát zůstal doma. "Neštve mě, že jsem tam nebyl, tady je to lepší, tam jsem si nemohl tak zařvat jako tady," křičel po vítězném finále. A vítězce vzkázal: "Petro, čekám tě doma!"

Žádné mistrovství! Kvitová strhla i fotbalovou hvězdu

To Kvitové rodiče vyrazili přímo do Londýna, aby taky ne ("Slzičky byly, jak Péťa přiběhla nahoru, taky plakala. To k tomu patří," řekl její táta.). Ale spolu s nimi seděl v hráččině lóži někdo, koho byste tam určitě nečekali. Bronzový medailista z fotbalového mistrovství Evropy 2004 Marek Jankulovski! Bývalého reprezentanta tenis dokonce vtáhl natolik, že odmítl komentování probíhajícího šampionátu v Brazílii.

Někdejší opora zadních řad slavného AC Milán viděla přímo v All England Clubu skoro všechny zápasy pozdější vítězky. "Musím říct, že to byl neskutečný zážitek. Tenis se mi po fotbalu vždy nejvíc líbil a vidět Petru vyhrát Wimbledon, to je těžko s něčím srovnatelné," řekl Jankulovski po finále novinářům.

Ocenil, jak je v tenisu náročné sám bojovat na kurtu. "Ve fotbale je tam celý tým, může se střídat, zatímco tady je důležité mít hlavu v pořádku, vše je na ní. Musí být psychicky silná," obdivoval. "Člověk nemůže polevit ani na chvíli, to se s fotbalem vůbec nedá srovnat. Tam když vedete 2:0, už myslíte na příští zápas. Tady jsem viděl některé zápasy, kde to bylo jasné a nakonec to dopadlo úplně jinak."

Ne však finále. To bylo jasné od začátku do konce. A svět žasne.

Tagy: tenis sport Wimbledon 2014

Zdroje: ČTK