Dnes je pondělí 25. ledna 2021., Svátek má Miloš
Počasí dnes 2°C Sněhové přeháňky

Kvitová vstupuje do Australian Open jako virtuální jednička

Kvitová vstupuje do Australian Open jako virtuální jednička
V pražské Stromovce se konal 15. května 2011 tenisový turnaj Sparta Prague Open. Na snímku Petra Kvitová. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: Archiv

Šest tenistek bude na Australian Open bojovat o post jedničky a nejlepší výchozí pozici má Petra Kvitová. Česká hráčka vstupuje do turnaje jako virtuální jednička s náskokem 205 bodů před Dánkou Caroline Wozniackou.

S Kvitovou a stávající královnou Wozniackou má nejblíže k trůnu Běloruska Victoria Azarenková. Po čtyřech letech by mohla být znovu první Ruska Maria Šarapovová a šanci mají i Australanka Samantha Stosurová a Polka Agnieska Radwaňská. Tabulka ženské asociace WTA ukazuje, že po odečtení bodů za loňský rok z Melbourne má Kvitová na kontě 6790 bodů, zatímco Wozniacká 6585. V praxi to znamená, že pokud letos Kvitová nevypadne z pavouka dřív než pětice jejích sokyň, bude za 14 dnů i skutečnou první dámou pořadí a naváže na Martinu Navrátilovou. Pokud ale například jednadvacetiletá Kvitová prohraje ve finále s Azarenkovou, stane se jedničkou běloruská hráčka a rodačka z Fulneku zůstane druhá. "Kvitová může být nejlepší hráčkou své generace," řekla bývalá americká tenistka Pam Shriverová, analytička stanice ESPN. "Ona hraje ze všech nejrychleji a za posledních dvanáct měsíců udělala obrovský pokrok. Pokud se ještě trochu zlepší, bude těžko k poražení a ovládne ženský tenis," předpověděla Shriverová. Wozniacká musí postoupit minimálně do čtvrtého kola, aby uhájila první místo, ale pokud by v semifinále prohrála s Azarenkovou, o první místo přijde. "Upřímně, nemyslím na udržení pozice jedničky, chci být zdravá," řekla Wozniacká. Všechny hráčky včetně Kvitové nehovoří o tenisovém trůnu nahlas. "Body nepočítám, chci zlepšovat svůj tenis," řekla Kvitová. "Jsou to jen čísla, chci hrát co nejlépe, postupovat do závěrečných kol, vyhrávat turnaje," doplnila Azarenková. Nejmenší šance být první mají Stosurová, která může hrát čtvrtfinále s Kvitovou, a Radwaňská. Polka se stane jedničkou jen v případě, že získá titul a ostatní hráčky rychle skončí; třeba Kvitová by musela vypadnout hned v prvním kole.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,050 26,130
USD 21,410 21,530
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma