Legendární Demitra na cestě do hokejového nebe: Sbohem, kapitán!

- Hokej autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Tisíce Slováků včetně známých sportovců a dalších osobností se dnes v Trenčíně rozloučily s bývalým kapitánem hokejové reprezentace Pavolem Demitrou, který se spoluhráči z týmu Jaroslavle přišel minulou středu o život při leteckém neštěstí v Rusku.

Na zimní stadion ve městě, kde Demitra začal s kariérou, od rána přijížděly davy lidí. Na hokejistu, jenž si vysloužil přezdívku "gentleman na ledě", vzpomínali také jeho kolegové z reprezentace a bývalí spoluhráči ze Slovenska i zámoří.

K rakvi, vystavené na trenčínském stadionu, kladli fanoušci i hokejisté květiny a věnce, prostory před jednou z tribun překrylo černé plátno s Demitrovou fotografií. Ačkoli aréna se pro veřejnost otevřela až v deset hodin, mnozí se do řady postavili už kolem sedmé ráno.

Odpoledne se s Demitrou rozloučili jeho bývalí spoluhráči. Přicestovali Zdeno Chára, bratři Hossovi, Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy, ale také vedení Slovenského svazu ledního hokeje. "Byl spolehlivý, obětavý, nesobecký, přímý a vždy jako lídr dokázal táhnout celý tým. Vždy se těšil z gólu, ale ještě více se těšil, když na gól přihrál," zavzpomínal Marián Gáborík, Demitrův bývalý spoluhráč. Čest jeho památce přišel vzdát také slovenský prezident Ivan Gašparovič a další politici.

"Palo, byl idolem, potřebovali jsme člověka jeho hokejových i lidských kvalit. Slibuji, že budeme zvelebovat jeho odkaz a dres s číslem 38 bude mít místo pouze v hokejové síni slávy," uvedl šéf hokejového svazu Igor Nemeček.

Svaz i vedení trenčínského týmu totiž po tragedii rozhodly, že Demitrovo číslo vyřadí ze sady dresů reprezentace i klubu. V letošních přípravných zápasech by navíc Slováci měli nastoupit v dresech, na nichž budou mít vyšitou malou osmatřicítku.

S Demitrou se v pátek rozloučí i hokejisté Dukly Trenčín během prvního zápasu nového ročníku extraligy. Na zápas s Banskou Bystricou nastoupí ve speciálních černých dresech, duel bude v 38. sekundě přerušen a fanoušci zasypou ledovou plochu růžemi v barvách Dukly - červené a žluté.

Demitra zahynul po pádu letadla i se svými spoluhráči z týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl. Při neštěstí zemřeli také tři čeští hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Tagy: tragédie hokej Jaroslavl

Zdroje: ČTK