Dnes je neděle 26. června 2022., Svátek má Adriana
Počasí dnes 29°C Polojasno

Loeb díky triumfu ve Francouzské rallye získal sedmý titul

Loeb díky triumfu ve Francouzské rallye získal sedmý titul
zdroj: tisková zpráva

Francouzský pilot Sébastien Loeb se stal posedmé za sebou mistrem světa v automobilových soutěžích. Šestatřicetiletý lídr týmu Citroën si zajistil zisk titulu symbolicky triumfem ve Francouzské rallye v rodném Alsasku, kde zároveň dosáhl na jubilejní 60. vítězství v šampionátu.

Loeb dnešním vítězstvím potvrdil svou pozici nejúspěšnějšího rallyeového jezdce historie. Předchozí lídry tabulek, čtyřnásobné světové šampiony Juhu Kankkunena a Tommiho Mäkinena z Finska, předstihl už v roce 2008.

Rekordní je také jeho počet vítězství v jednotlivých rallye. Druhý v pořadí, další Fin Marcus Grönholm, má na kontě přesně o polovinu vyhraných soutěží méně.

Ve Francouzské rallye, která se vrátila do kalendáře po roční odmlce a z Korsiky se přesunula k hranicím s Německem, směřoval Loeb za vítězstvím od první vyhrané erzety. Po posledním testu, jenž vedl jeho rodným městem Haguenau, mohl díky velkému náskoku slavit triumf dva díly před koncem MS.

"Je neuvěřitelné to tady vyhrát. Nečekal jsem, že přijde tolik lidí, ale je to krásný pocit," rozplýval se Loeb po triumfu.

Velký zájem diváků nicméně nepřinášel jen pozitiva. Už v sobotu byla na několik desítek minut přerušena erzeta kvůli opilým fanouškům na trati, dnešní předposlední test byl kvůli bezpečnosti zrušen úplně, poté co se kolem cest tlačilo zhruba 40.000 lidí.

Své týmové jedničce kryl na asfaltových tratích v Alsasku záda Španěl Dani Sordo, který dojel druhý s odstupem 35,7 sekundy. Také třetí místo patřilo jezdci s vozem Citroën: se ztrátou minuty a čtvrt ho vybojoval Nor Petter Solberg, který v roce 2003 získal poslední titul před nástupem Loebovy éry.

Francouzský Citroën dnes navíc s předstihem získal šestý titul v hodnocení týmů. Zklamáním skončila rallye pro jediného českého zástupce Martina Prokopa. Úřadující juniorský mistr světa chtěl ve Francii útočit na vítězství v hodnocení vozů v kategorie S-WRC, kde měl šanci na titul, ale po technických problémech klesl už v pátek na šestou pozici, z níž se už nedostal.

"Francie pro nás byla poslední soutěží letošní sezony, do Británie už nepojedeme. I když sezona dopadla trochu jinak, než jsme si přáli, jsme s ní celkově spokojení. Až na smůlu při poslední soutěži se nám dařilo dosahovat dobrých výsledků a neustále jsme byli ve hře o mety nejvyšší," uvedl Prokop v oficiální tiskové zprávě týmu. Původně přitom plánoval, že do Velké Británie vyrazí, i když nebude mít šanci bodovat do šampionátu S-WRC.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 25.6.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,710 24,810
USD 23,305 23,455
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma