Počasí dnes 14°C Oblačno

Manchester United zdolal díky dvěma Rooneyho gólům Liverpool

Fotbalisté Manchesteru United porazili ve šlágru 25. kola anglické ligy Liverpool na svém hřišti 2:1. Úřadující mistr, za kterého se dvakrát během tří minut prosadil útočník Wayne Rooney, v čele tabulky o bod přeskočil městského rivala Manchester City. Ten však má k dobru nedělní zápas na půdě Aston Villy. Chelsea prohrála na hřišti Evertonu 0:2 a musela přenechat čtvrté místo Arsenalu, který zvítězil 2:1 v Sunderlandu.

Ještě před úvodním hvizdem duelu odvěkých rivalů na Old Trafford na sebe znovu upozornil liverpoolský útočník Luis Suárez, který při nástupu týmů nepodal ruku zaskakujícímu kapitánovi United Patrici Evrovi. Kontroverzní Uruguayec v úvodním říjnovém střetnutí francouzského obránce rasisticky urážel a Fotbalová asociace ho potrestala osmizápasovým distancem a pokutou 40.000 liber (asi 1,2 milionu korun). Suárez poprvé od incidentu nastoupil v základní sestavě "Reds" a domácí fanoušci na stadionu Old Trafford doprovázeli každý jeho kontakt s míčem mohutným bučením a pískotem. Po úvodním poločase s minimem šancí na obou stranách se Manchesteru dokonale povedl nástup do druhé části. Dvě minuty po přestávce zužitkoval Giggsův rohový kop razantním volejem z malého vápna Rooney, který už za tři minuty vedení "Rudých ďáblů" zdvojnásobil. Šestadvacetiletý útočník tentokrát převzal pas od Antonia Valencii a zblízka propálil brankáře Pepeho Reinu. Rooney zopakoval svůj dvoubrankový výkon z minulého zápasu proti Chelsea a celkově si v rámci Premier League polepšil na sedmnáct zásahů. Nejlepší střelec Robin van Persie z Arsenalu se trefil dvaadvacetkrát. Deset minut před koncem zdramatizoval zápas Suárez, když mu po standardní situaci před odkrytou branku nechtěně přihrál domácí stoper Rio Ferdinand. Hráči Liverpoolu sice měli v závěru velký tlak, ale vyrovnat už nestihli. Prohra s Evertonem byla pro Chelsea s Petrem Čechem v brance první z osmi soutěžních utkání v roce 2012. Svěřenci trenéra Andrého Villase-Boase však v anglické lize v posledních čtyřech duelech nevyhráli a vinou horšího skóre opustili čtvrtou příčku, znamenající účast v předkole příštího ročníku Ligy mistrů. "Blues" potvrdili, že se jim v poslední době na liverpoolském stadionu Goodison Park nedaří a potřetí za sebou tam v ligovém utkání prohráli. Čecha poprvé překonal už v páté minutě tvrdou střelou zblízka Jihoafričan Steven Pienaar, v 71. minutě přidal druhý zásah argentinský útočník Denis Stracqualursi, jehož střelu český reprezentační gólman pouze tečoval za svá záda. Arsenal, za který odehrál celých devadesát minut kapitán národního týmu Tomáš Rosický, otočil zápas v Sunderlandu díky brance střídajícího veterána Thierryho Henryho z poslední minuty. Domácí poslal do vedení v 70. minutě irský záložník James McClean, ale Velšan Aaron Ramsey po třech minutých na hřišti vyrovnal. Henry, hostující do příštího pátku z New Yorku Red Bulls, se rozloučil s "Kanonýry" vítězným zásahem a celkově třetí soutěžní trefou od lednového návratu. Sunderland doma poprvé pod trenérem Martinem O'Neillem nebodoval. Třetí Tottenham deklasoval Newcastle na svém stadionu suverénně 5:0 a na první Manchester United ztrácí pět bodů. Domácí hráči jakoby chtěli poděkovat svému trenérovi Harrymu Redknappovi, který chce vydržet u "Kouhotů" do konce sezony, přestože je o něj eminentní zájem na uvolněnou pozici kouče anglické reprezentace. Londýnský tým zaskočil soupeře čtyřmi brankami v úvodních čtyřiatřiceti minutách. Francouzský útočník Louis Saha zaznamenal první dva góly po zimním přestupu z Evertonu, přesně mířili i Kamerunec Benoit Assou-Ekotto a Chorvat Niko Kranjčar. Na úvodní čtyři góly nahrával tožský útočník Emmanuel Adebayor, který se sám dočkal střeleckého úspěchu v 65. minutě.