ME "21": Suchý vyhlíží svou další velkou výhru nad Španělskem

- Sport autor: Jakub Procházka

Před čtyřmi lety už obránce Marek Suchý zažil, jak chutná na velkém turnaji výhra nad Španělskem, když s fotbalovou reprezentací do 20 let přešel přes favorita ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kanadě.

Ve středu by rád zažil sladké déjà vu na mistrovství Evropy jednadvacítek v Dánsku. 

"Mistrovství dvacítek už je dávno pryč, ale vzpomínám na to. Vzpomínky to už nejsou moc živé, ale pořád pěkné," řekl Suchý v úterý ve Viborgu, kde se duel mezi Českem a Španělskem uskuteční. 

Podle Suchého může být čtyři roky stará zkušenost pro český tým povzbuzením, byť se potkají jiné týmy. "V Kanadě jsme se přesvědčili, že že je porazit můžeme. Ale není to, co bychom teď měli v hlavě. My jsme byli o dost mladší, stejně jako oni. Hodně se to změnilo," uvedl Suchý. 

Proti Capelovi a Matovi

Zadák Spartaku Moskva v roce 2007 proti Španělsku ve čtvrtfinále MS v Edmontonu odehrál celý zápas. Ale tehdy nastoupil jako defenzivní záložník, zatímco nyní je pevným článkem středu obrany. Do zápasu, který skončil v normální hrací době remízou 1:1 a po penaltách se Češi radovali z výhry 4:3, z nynějšího českého týmu zasáhli ještě obránce Ondřej Mazuch, útočník Tomáš Pekhart a záložník Marcel Gecov. 

Trenér jednadvacítky Jakub Dovalil tehdy u týmu působil jako asistent Miroslava Soukupa. "Byl to takový zvláštní zápas, ne moc kvalitní. Hrálo se dva dny po osmifinále, oba týmy měly po dlouhých přeletech. Na Španělsku byla vidět větší únava," vzpomínal Dovalil. 

Španělských pamětníků zápasu je méně. Na Euru v Dánsku jsou pouze Diego Capel a Juan Mata. S Matou se Suchý potkal i na klubové úrovni, když se proti sobě postavili před dvěma lety při dvou remízách v Evropské lize mezi pražskou Slavií a Valencií. "Matu si pamatuju i z dvacítek, proti nám nedal v prodloužení velkou šanci. Jinak na svůj věk to byl pokaždé výborný hráč," prohlásil Suchý. 

Výhra = jisté semifinále

Středeční duel může mít pro mladé Čechy velký význam: pokud zvítězí, mají v Dánsku jisté semifinále. "Byl bych hrozně šťastný, kdyby se to povedlo třeba už ve středu. Jednu šanci máme ještě v neděli s Anglií. Je jedno, kdy to vyjde. Hlavně, ať se to stane," přál si Suchý, který už v české lize získal titul se Slavií a zahrál si s ní také Ligu mistrů, stejně jako se Spartakem Moskva. 

Euro s jednadvacítkou pro něj ale má prý také velký význam. "Teď žiju jen tímto šampionátem. Pro něco jsme přijeli a cíl je jasný. Byl bych hrozně šťastný, ať se to povede. Ve středu, nebo v neděli s Anglií. Hlavně ať to semifinále vyjde," prohlásil Suchý. "Rozjezd se nám proti Ukrajině povedl, ale ještě to nic nezaručuje," připomněl Suchý, že tři body budou na postup ze skupiny málo.

Tagy: Česko Španělsko me

Zdroje: ČTK