Medailově nejchudší ME bylo pro mladé Čechy vysokou školou

- Sport autor: red

Mladý český atletický tým ještě nedospěl. To ukázalo v neděli skončené mistrovství Evropy v Barceloně, které bylo pro českou výpravu co do počtu medailí nejhorší v samostatné historii.

Chudší bilanci měla československá výprava pouze v roce 1938, na druhém ME, odkud se atleti vrátili bez cenného kovu. Tehdy ještě závodili muži (Paříž) a ženy (Vídeň) odděleně. 

Přesto se ale nejednalo o zcela nepovedený šampionát. Český tým měl jedenáct zástupců do osmého místa, což znamená 39 bodů a 12. místo mezi padesáti účastníky. Víc bodů měli atleti pouze na šampionátu v Mnichově 2002. Navíc se vesměs jednalo o mladé talenty. 

V medailovém žebříčku Češi obsadili díky bronzu oštěpařky Barbory Špotákové až dělenou 25. pozici. 

Jednu medaili přivezli atleti naposledy ze Stuttgartu (1986) a ze Splitu (1990), kde vyhráli chodci Jozef Pribilinec respektive Pavol Blažek. "Čekal jsem víc medailí, ale vždy kousek chyběl. Chybělo štěstí," uvedl kouč reprezentace Tomáš Dvořák. Před šampionátem hovořil o čtyřech až šesti cenných kovech. "Ale neříkal jsem, že je udělají. Říkal jsem, že je mohou udělat," řekl. 

Oštěpařka Barbora Špotáková je medailovou jistotou, i když se potýkala se zraněním. Překážkář Petr Svoboda zakopl na vedoucí pozici těsně před cílem, Zuzana Hejnová neunesla tlak favoritky a skončila o pouhých 12 setin čtvrtá za mladou Brtikou, která si výrazně vylepšila osobní maximum. Tyčkařku Jiřinu Ptáčníkovou od medaile dělily pokusy, zklamali hlavně oštěpaři Petr Frydrych a Vítězslav Veselý. "Myslel jsem, že ač je tým mladý, že je zkušený. Ještě jim ale krůček chybí," prohlásil Dvořák. 

Pouze tři atleti z 41 si vytvořili osobní rekordy. Absolutorium tak zaslouží překážkář Josef Prorok, osmistovkařka Lenka Masná i mladá vícebojařka Kateřina Cachová. Ke svým maximům se přiblížili tyčkař Jan Kudlička, překážkář Michal Uhlík, čtyřstovkařka Denisa Rosolová, tyčkařka Ptáčníková a překážkářka Hejnová. To je na tak početnou výpravu žalostně málo. "Mladí by si na vrcholu sezony měli dělat 'osobáky'. Čekal jsem, že budou padat víc," přiznal Dvořák. 

Přesto nebyl zklamaný. "Mladí tady udělali krůček do špičky. V medailích samozřejmě zaostáváme, jakékoliv vysvětlování je zbytečné, ale výprava byla z třiceti procent úspěšná," prohlásil. "Někdy je možná lepší být čtvrtý a stavět na tom, než získat jednu medaili a uspokojit se," mínil bývalý trojnásobný mistr světa v desetiboji. 

Mile překvapil půlkař Jakub Holuša, nezklamali výškař Jaroslav Bába, třebaže už roky stagnuje, koulař Antonín Žalský a také sedmibojařka Eliška Klučinová, která si vytvořila v sedmiboji kvalitní dílčí osobní rekordy v dálce a osmistovce a skončila v první desítce. "Někteří mladí ještě nejsou tak pevní v kramflecích. Tuší, co mají dělat, ale medailisté vědí," prohlásil Dvořák. 

Hlava většinou byla problém atletů, někteří neunesli tlak medailových adeptů. "Ale to je jen výmluva," prohlásil Dvořák. I Jan Železný s tím souhlasil. "To je blbost. Tlak k tomu patří. Mě také štvalo, že se u mě bralo jen zlato, ale atleti se to musí naučit zvládat," řekl kouč oštěpařů. To byl případ hlavně Hejnové. "Když se povede 50 procent předpokládaných medailí, je to dobré, 40 ještě jde, ale my měli jen jednu. To mi matematicky nevychází. Ale chce to čas, ty lidi jsou ještě perspektivní," věří Železný. 

Šampionát byl pro mladé vysokou atletickou školou. "Příště už budou vědět jak na to. Tady potrénovali psychiku nejlíp. Snad to pro ně bude impulz do dalších let," řekl Dvořák, který s mnoha atlety v Barceloně dokonce řešil angažování psychologů. Šancí pro mladé je i skutečnost, že další šampionát bude už za dva roky v Helsinkách v olympijském roce. "Být šampionem se člověk učí a já se budu snažit jim v tom pomoct," slíbil. 

I pro kouče bylo ME velkou školou. "Bezesporu. Něco jsem podědil, ale je třeba udělat změny, které budou bolestivé," plánoval Dvořák, který se ujal funkce loni na podzim. 

Debatoval o tom i s koučem velmi úspěšných Britů. První změnou projdou nejspíš účastnické svazové limity, obzvlášť v příštím roce, kdy je mistrovství světa v korejském Tegu. "Tam pojede skutečně jen špička, která bude mít na to, aby uspěla," uvedl jasně. "Neříkám, že sem někdo jel na výlet, ale někteří to holt neustáli. Mrzí mě, že to neustáli i zkušení, to je peklo. Ale o budoucnost české atletiky strach nemám," dodal.

Zdroje: ČTK