Meldonium má další oběť. Ruské mistryni světa hrozí doživotní distanc

- Ostatní sporty autor: Petr Widenka

Čtyřnásobná mistryně světa, plavkyně Julia Jefimovová, čelí hrozbě doživotního zákazu činnosti kvůli opakovanému užívání zakázaných látek. Ve čtvrtek bylo oficiálně potvrzeno, že třiadvacetiletá závodnice měla pozitivní test na meldonium.

Julia Jefimovová

Julia Jefimovová , zdroj: Profimedia.cz

Bronzová medailistka z olympijských her v Londýně se zařadila k zástupu ruských sportovců, kteří se v letošním roce dostali do křížku s Mezinárodní antidopingovou agenturou WADA, jenž nově zařadila meldonium na seznam zakázaných látek.

„Ruská plavecká federace (ARSF) obdržela dokumenty od Mezinárodní plavecké federace FINA, které potvrzují, že Jefimovová byla dočasně vyřazena ze všech soutěží vzhledem k možnosti porušení antidopingových pravidel. V rámci objasnění celé kauzy se prezident ARSF Vladimir Salnikov urychleně sejde se šéfy ruské plavecké reprezentace a ruského ministerstva sportu,“ zní v prohlášení ARSF.

V případě Jefimovové se nejedná o první prohřešek. Třiadvacetiletá plavkyně měla v roce 2013 pozitivní test na anabolický steroid DHEA, který zrychluje metabolismus a podporuje hubnutí.

Mladá sportovkyně byla potrestána dvouletým zákazem činnosti (později zkráceným na 16 měsíců) a přišla o pět zlatých medailí získaných na mistrovství Evropy v roce 2013. Díky nižšímu trestu se ale mohla zúčastnit domácího mistrovství světa v roce 2015, kde vybojovala dva tituly.

Nyní jí kvůli opakovanému dopingu hrozí doživotní distanc, který mohou odvrátit pouze závažné polehčující okolnosti.

Tagy: doping Rusko plavkyně

Zdroje: euronews.com