Dnes je neděle 17. ledna 2021., Svátek má Drahoslav
Počasí dnes -9°C Polojasno

Meldonium má další oběť. Ruské mistryni světa hrozí doživotní distanc

Meldonium má další oběť. Ruské mistryni světa hrozí doživotní distanc
Julia Jefimovová | zdroj: Profimedia.cz

Čtyřnásobná mistryně světa, plavkyně Julia Jefimovová, čelí hrozbě doživotního zákazu činnosti kvůli opakovanému užívání zakázaných látek. Ve čtvrtek bylo oficiálně potvrzeno, že třiadvacetiletá závodnice měla pozitivní test na meldonium.

Bronzová medailistka z olympijských her v Londýně se zařadila k zástupu ruských sportovců, kteří se v letošním roce dostali do křížku s Mezinárodní antidopingovou agenturou WADA, jenž nově zařadila meldonium na seznam zakázaných látek.

„Ruská plavecká federace (ARSF) obdržela dokumenty od Mezinárodní plavecké federace FINA, které potvrzují, že Jefimovová byla dočasně vyřazena ze všech soutěží vzhledem k možnosti porušení antidopingových pravidel. V rámci objasnění celé kauzy se prezident ARSF Vladimir Salnikov urychleně sejde se šéfy ruské plavecké reprezentace a ruského ministerstva sportu,“ zní v prohlášení ARSF.

V případě Jefimovové se nejedná o první prohřešek. Třiadvacetiletá plavkyně měla v roce 2013 pozitivní test na anabolický steroid DHEA, který zrychluje metabolismus a podporuje hubnutí.

Mladá sportovkyně byla potrestána dvouletým zákazem činnosti (později zkráceným na 16 měsíců) a přišla o pět zlatých medailí získaných na mistrovství Evropy v roce 2013. Díky nižšímu trestu se ale mohla zúčastnit domácího mistrovství světa v roce 2015, kde vybojovala dva tituly.

Nyní jí kvůli opakovanému dopingu hrozí doživotní distanc, který mohou odvrátit pouze závažné polehčující okolnosti.

Zdroje:
euronews.com

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma