Šarapovová přiznala doping. Je to ale komplikovanější

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 3. 2016 09:50) - Tenis autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Bývalá světová jednička, ruská hvězda Maria Šarapovová přiznala, že měla na lednovém Australian Open pozitivní výsledek dopingového testu. Není to ale tak, že by tenistka sypala jako divá. Spíš se stala obětí vlastní nepozornosti. Řadu let totiž kvůli nedostatku hořčíku užívala meldonium, které je teprve od letoška zakázané. 

Kontrolujte si seznam zakázaných látek, mohla by teď radit ostatním sportovcům Šarapovová

Kontrolujte si seznam zakázaných látek, mohla by teď radit ostatním sportovcům Šarapovová,zdroj: Profimedia.cz

Šarapovová se o pozitivním testu dozvěděla před několika dny v dopise od mezinárodní tenisové federace (ITF). 

Osmadvacetiletá tenistka v posledních letech bojovala s různými zdravotními problémy a právě od grandslamu v Melbourne na turnajích chyběla kvůli zraněné ruce. Aby byla zdravá, užívala meldonium, které přibylo na černou listinu začátkem tohoto roku a od té doby s ním mělo potíže už několik ruských sportovců.

"Posledních deset let jsem brala látku, která se prvního ledna stala nelegální. Udělala jsem obrovskou chybu, že jsem se nepodívala na aktualizovaný seznam zakázaných látek," sdělila na mimořádné tiskové konferenci v Los Angeles, trvající jen pár minut. Přišla na ni v černém oblečení a v první větě sdělila, že byla pozitivně testována. "Hluboce se omlouvám všem fanouškům, které jsem zklamala," řekla.

Kariéru končit nehodlá. Právě odchod z tenisové scény jedné z nejzářivějších hvězd posledních let byl jednou ze spekulací, proč agent Šarapovové v neděli ohlásil na dnešek tiskovou konferenci se zásadním oznámením. "Ještě nevím, kdy se vrátím na kurty. Vše záleží na tom, jak dlouho se potáhne proces s mezinárodní tenisovou federací. Vím, že teď musím přijmout následky," uvedla.

Meldonium podle svých slov užila poprvé v roce 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce.

"A brala jsem ho stále, protože jsem díky němu byla zdravá," doplnila vítězka 35 turnajů na okruhu WTA, šampionka Turnaje mistryň z roku 2004, majitelka stříbrné olympijské medaile z Londýna a hráčka, která loni v listopadu v Praze marně bojovala s ruským týmem o fedcupovou trofej.

Jaká sankce ji čeká, netuší. Podle ruských zdrojů může za užití meldonia následovat až čtyřletý zákaz činnosti. "Je to pro mě všechno nové, budu spolupracovat s ITF," slíbila. Analýzu vzorku B nebude požadovat, tenisová federace jí prozatím zastavila činnost od 12. března.

Na Australian Open vypadla rodačka ze Sibiře 26. ledna ve čtvrtfinále se Serenou Williamsovou, právě v ten den pozitivní vzorek odevzdala. Rozhodně s tenisem končit nehodlá. "Kdybych chtěla oznámit konec, nedělala bych to takovým způsobem - v hotelu v Los Angeles s ošklivým kobercem," pobavila publikum.

Šarapovová je už několik let nejbohatší sportovkyní světa, která si jen tenisem vydělala přes 36 milionů dolarů. Proslavila se také vlastní značkou bonbonů.

Co je meldonium zač?

  • Meldonium (někdy též mildronate) je antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu u lidí se srdečními problémy a s nedokrevností; řada sportovců ho používala ke zvýšení výkonu.
  • Vyrábí ho lotyšská farmaceutická společnost Grindeks, lék se dá sehnat i volně přes internet.
  • Nejvíce se prodává v postsovětských zemích, v USA jeho prodej nebyl schválen.
  • Světová antidopingová agentura (WADA) zkoumala jeho účinky a v září loňského roku schválila, že meldonium od 1. ledna 2016 zařadí na seznam zakázaných látek.
  • Informaci o zákazu používání meldonia zveřejnila WADA na svých stránkách s více než tříměsíčním předstihem, totéž učinila i Ruská antidopingová agentura.
  • Šarapovová podle svých slov užívá meldonium od roku 2006, protože trpěla nedostatkem hořčíku a měla nepravidelný srdeční tep, a také jako prevenci proti rodinné chorobě cukrovce.
  • Kromě Šarapovové měli od začátku roku pozitivní test na meldonium krasobruslařka Jekatěrina Bobrovová a cyklista Eduard Vorganov z Ruska, ukrajinští biatlonisté Artěm Tyščenko a Olga Abramovová či etiopští běžci Endeshaw Negesse a Abeba Aregawiová, která závodí za Švédsko.

Tagy: doping Australian Open dopingový test ruská tenistka

Zdroje: ČTK