Moravec chyboval při střelbě, biatlonová štafeta dojela devátá

- Lyžování autor: Petr Hašek

Výborně rozjetý měla česká smíšená biatlonová štafeta úvodní závod Světového poháru v Östersundu. Michal Šlesingr dostal tým trenéra Ondřeje Rybáře na první místo, jenže finišman Ondřej Moravec měl na závěrečném úseku problémy při střelbě a český výběr skončil nakonec devátý.

Biatlonista Ondřej Moravec (archivní foto)

Biatlonista Ondřej Moravec (archivní foto),zdroj: Isifa.com

Oproti minulému roku, kdy Češi závod na švédské půdě vyhráli, byla sestava z poloviny obměněná. Gabrielu Soukalovou, jež se po nemoci nedostala do formy, nahradila Eva Puskarčíková a před Jaroslavem Soukupem dostal přednost Šlesingr. Kvarteto doplnila Veronika Vítková.

Právě Šlesingr díky vydařenému třetímu úseku posunul mužstvo ze šestého místa na první příčku, kterou ale Moravec následně udržet nedokázal. Při úvodní střelbě vleže mu vypadl náboj. Dlouho mu trvalo, než ho dostal do komory, a na čelo závodu ztratil přes půl minuty.

„Byla to chybka, ale stává se to. Když ho hledal, zdržel se jak na trestném kole. Viděl jsem, jak na podložce náboj loví, nešel mu sebrat. Jakmile se zaváhá, výsledek je takový. Ale byli jsme vidět a bojovali do poslední chvíle,“ řekl kouč Rybář pro Českou televizi.

Moravce zradily rukavice

Při poslední střelbě musel Moravec opět dobíjet a českým fanouškům připravil zklamání až devátou příčkou. „Nepovedlo se mi to vůbec. Ale chybami se člověk učí. Vzal jsem si novou značku rukavic, ty původní jsem vyměnil za o číslo větší a nebyl jsem v nich schopen náboj sebrat,“ vysvětlil držitel tří olympijských medailí ze Soči.

V napínavém finiši tří týmů se radovala Francie. Martin Fourcade na cílové pásce zdolal jak Nora Larse Helgeho Birkelanda, tak i německého rivala Simona Schemppa.

Úvodní závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko): 

Smíšené štafety (2x6 km + 2x7,5 km): 1. Francie (Bescondová, Chevalierová, S. Fourcade, M. Fourcade) 1:15:05,5 (0 tr. okruhů + 11 dobíjení), 2. Norsko (Solemdalová, Eckhoffová, Christiansen, Birkeland) -0,2 (1+11), 3. Německo (Hildebrandová, Preussová, Peiffer, Schempp) -0,2 (0+9), 4. Ukrajina -31,6 (0+14), 5. Itálie -45,2 (2+9), 6. Slovinsko -45,5 (1+9), ...9. ČR (Vítková, Puskarčíková, Šlesingr, Moravec) -53,9 (0+13).

Tagy: světový pohár biatlon

Zdroje: ČTK