Na Euru se bude hrát s novým míčem Tango 12. Seznamte se s ním!

- Fotbal autor: red

Po vlně kritiky, která se snesla na minulý soutěžní balón Jabulani, se odborníci z adidasu zavřeli na dlouhé měsíce do laboratoře. Z jejich úsilí vznikl míč Tango 12, který se může pyšnit nálepkou nejtestovanější míč v historii.

Image: 0130798055, License: Rights managed, Restrictions: Pre-approval required from content provider for exclusive licensing.
Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of Germany where Corbis' representation is non-exclusive).
Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of Austria where Corbis' representation is non-exclusive).
Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of the Japan).
Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of the United Kingdom)., The official EURO 2012 Tango 12 Adidas ball, Place: London, England, UK, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Corbis

Image: 0130798055, License: Rights managed, Restrictions: Pre-approval required from content provider for exclusive licensing. Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of Germany where Corbis' representation is non-exclusive). Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of Austria where Corbis' representation is non-exclusive). Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of the Japan). Corbis represents exclusive rights to this image (with the exception of the United Kingdom)., The official EURO 2012 Tango 12 Adidas ball, Place: London, England, UK, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Corbis,zdroj: Archiv

 Adidas míč sice odtajnil už v lednu, ale hráči se s ním mohli seznámit až v posledních přátelských zápasech. Anglický záložník Ashley Young po zápase proti Norsku řekl: “S míčem se jde skvěle vpřed, hezky drží u nohy, takže se s ním výborně dribluje. Rozhodně pomáhá mojí hře.”

 Hráči jsou prý z míče nadšení. Můžeme jen doufat, že se to pozitivně projeví na hře všech týmů a že Euro 2012 budou pravé gólové hody.

-Michal Polák

Tagy: EURO 2012