Na sportovní frontě klid: Rusové přijali vyloučení z IAAF

- Atletika autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Ruský atletický svaz nehodlá podnikat žádné právní kroky proti rozhodnutí Mezinárodní atletické federace IAAF, která dočasně zakázala jeho sportovcům start na všech svých soutěžích. Rusko naopak přislíbilo, že bude proti systematickému dopingu bojovat a pracovat na rozsáhlých reformách, jež by stávající situaci pomohly napravit.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko (uprostřed) hovoří s novináři krátce po skončení nouzového zasedání atletického svazu

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko (uprostřed) hovoří s novináři krátce po skončení nouzového zasedání atletického svazu,zdroj: Profimedia.cz

Ruský svaz podle zástupců Rady IAAF písemně potvrdil, že "v plném rozsahu akceptuje své vyloučení a nebude požadovat slyšení". Před návratem do struktur IAAF musí Rusko splnit řadu reformních kroků, potrestat sportovce, trenéry, lékaře a všechny další zapletené v minulosti do dopingu.

"V Rusku teď velice tvrdě pracujeme na tom, abychom mnoho změnili. Budeme s nominovanou komisí aktivně spolupracovat. Doufám, že se určitém čase dočkáme kladných výsledků a návratu do rodiny IAAF," uvedl v dopise Radě IAAF generální sekretář ruského svazu Michail Butov.

Rada IAAF rozhodla o vyloučení Ruska z mezinárodních atletických soutěží 13. listopadu kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu. Podle zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA se v ruské atletice dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů.

O tom, zda a kdy bude suspendace zrušena, rozhodou inspektoři IAAF. Pětičlenný inspekční tým, vedený norským antidopingovým expertem Runem Andersenem, má poprvé přijet na kontrolu do Ruska ještě v tomto roce. První zprávu, na jejímž základě posoudí postup reforem, má rada IAAF dostat na stůl 27. března na jednání v Cardiffu.

Už nyní tak je jasné, že ruští atleti nebudou smět startovat na halovém mistrovství světa v Portlandu. Ohrožena je i jejich účast na olympijských hrách v Riu.

Tagy: doping IAAF

Zdroje: ČTK