Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Nadměrné užívání léků proti bolesti je alarmující problém, tvrdí FIFA

Nadměrné užívání léků proti bolesti je alarmující problém, tvrdí FIFA
Pills From Prescription Bottle | zdroj: Archiv

Velkým tématem před mistrovstvím Evropy se stává nadměrná konzumace přípravků proti bolesti. Šéf lékařů FIFA upozorňuje, že dlouhodobým užíváním těchto látek fotbalisté riskují svoji kariéru a z dlouhodobého hlediska i zdraví.

Podle výzkumu provedeného před mistrovstvím světa v roce 2010 až 40% hráčů užívalo před každým soutěžním zápasem léky s tišícími účinky. Takové číslo je podle FIFA naprosto alarmující.

Experti se shodují na tom, že dlouhodobé užívání těchto léků u vrcholových sportovců je velice nebezpečné. Speciálně ledviny jsou hodně náchylné k poškození, protože u sportovců musí pracovat velice tvrdě, takže se velice špatně vyrovnávají se silnými přípravky.

FIFA odhaduje, že problém souvisí s tlakem na týmové lékaře, kteří jsou velkým tlakem, aby urychlili proces hojení u zraněných hráčů a umožnili jim start v co nejvíce zápasech.

Kauza Klasnič

Nejznámějším případem zdravotních problémů navázaných na nadměrné užívání léčiv je kauza kolem chorvatského fotbalisty Ivana Klasniče, který v roce 2007 urpěl selhání ledvin a z onemocnění se zotavoval více jak půl druhého roku. Jeho obtíže vyřešila až transplantace ledviny. Klasnič je prvním vrcholovým fotbalistou, který se po tomto zákroku vrátil k fotbalu. Do dnešního dne je Ivan oporou anglického týmu FC Bolton.

Klasnič se soudí s lékaři svého tehdejšího klubu Werderu Brémy. Ti ho podle jeho slov neupozornili na možné rizika užívání tišících léčiv a také nedokázali včas diagnostikovat jeho potíže.

Lékaři se brání, že zdravotní problémy nebylo způsobeno léčivy, ale hráčovou genetickou dispozicí. Případ vyšetřuje německý soud a do dnešního dne není vyřešen.

- Michal Polák

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,170 26,250
USD 21,530 21,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma