Nejlepší výsledek za dva roky! Záhrobská vybojovala osmé místo ve Flachau

- Ostatní sporty autor: Danica Klein

Slalomářka Šárka Záhrobská se po dvou letech prosadila do elitní desítky ve Světovém poháru, ve večerním závodu ve Flachau skončila osmá. Už potřetí v sezoně vyhrála teprve sedmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová a upevnila si vedení v hodnocení disciplíny. Bývalá mistryně světa Záhrobská se posunula na 15. místo. 

Šárka Záhrobská

Šárka Záhrobská,zdroj: AP

"Myslím, že když jsem dojela do cíle a vedla jsem, že jsem se radovala víc, než když jsem byla dřív na bedně. Je to úžasný pocit a mám hroznou radost," usmívala se Záhrobská v cílovém prostoru a přijímala jednu gratulaci za druhou. 

Záhrobská dokázala po loňských vážných zdravotních problémech a manku v přípravě bodovat pošesté za sebou a dosáhla nejlepšího výsledku za poslední dvě sezony. Lepší byla naposledy díky pátému místu v únoru 2011 ve Zwieselu na německé straně Šumavy. 

Síla pořád chybí

Česká lyžařka, majitelka kompletní sady medailí z MS, zajela skvěle už první kolo, po němž byla čtrnáctá. "Jela jsem výborně, dole jsem sice udělala jednu velkou chybu, ale to k tomu patří. Podařilo se mi riskovat a mám z toho radost," řekla. 

Ve finále poprvé po dlouhé době projela cílem a vedla. "Ani si nepamatuji, kdy to bylo naposled. To už bylo dávno, ale to je jedno," mávla rukou. Díky výpadkům soupeřek a osmému nejlepšímu času výrazně umístění vylepšila a na novou americkou hvězdu Shiffrinovou v součtu obou kol ztratila sekundu a 93 setin. 

"Jsem nadmíru spokojená. Je skvělé, že z toho bylo i umístění v desítce, i když pomohlo pár výpadků, ale druhé kolo bylo náročné. Bylo těžké, nerytmické a mělo hodně záludných chytáků, proto to některé nezvládly," řekla Češka. 

Záhrobská se na svahu tentokrát cítila mnohem lépe než při předchozích slalomech na konci minulého roku v Semmeringu a pak v Záhřebu. "Bylo to tak akorát, síly stačily, ale síla obecně pořád chybí. Není to, že bych poslední kousek už nemohla, ale kdybych měl víc síly, tak bych mohla dát víc síly od první brány," řekla slalomářka. 

Před startem ve Flachau změnili s trenérem Klausem Mayrhoferem přípravu. Zatímco před Záhřebem více trénovala, tentokrát spíše odpočívala a na rozjezd si minulý týden zkusila dva Evropské poháry. "Což byl výborný trénink, protože potřebuji závodit. Trénink není závod, takže je fajn, že jsem to jela. Tam jsem našla i trošku víc sebedůvěry a zafungovalo to," řekla sedmadvacetiletá Záhrobská

Lepší metoda než se upínat na výsledek

O případných medailových ambicích na mistrovství světa ve Schladmingu, kde se slalom pojede za měsíc, nechtěla spekulovat. "O tom se snažím nepřemýšlet. Tady jsem se nezabývala výsledkem, ale chtěla jsem především lyžovat rychle z kopce. To je lepší metoda než se upínat na výsledek," řekla Záhrobská

Shiffrinová, vítězka slalomů v Aare a Záhřebu, vybojovala třetí prvenství ve Světovém poháru v pouhých 17 letech a 308 dnech, přesně jako rakouská legenda Annemarie Moserová-Pröllová. Té se to povedlo v roce 1971 a nakonec během kariéry nasbírala 62 vítězství, což je stále rekord. 

Druhé kolo nezvládla průběžně vedoucí zkušená Němka Maria Höflová-Rieschová a do cíle nedojela. Nejlepší lyžařka této sezony Slovinka Tina Mazeová si připsala další bodový příděl za páté místo a bezpečně míří za prvním velkým křišťálovým glóbem v kariéře. 

Druhá Češka Kateřina Pauláthová nedokončila 1. kolo. Před únorovým mistrovstvím světa ve Schladmingu čeká slalomářky ještě jeden závod na konci ledna v Mariboru.

Tagy: lyžování slalom světový pohár

Zdroje: ČTK