Počasí dnes 3°C Polojasno

Nejlepším sportovcem Evropy je Djokovič, Kvitová skončila šestá

MONTREAL (CANADA), 10/08/2011.- Serbian tennis player Novak Djokovic celebrates after defeating Russian Nikolay Davidenko at the end of their Rogers Cup tennis match in Montreal, Canada, 10 August 2011. MEDIAFAX / EFE | zdroj: tisková zpráva

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová obsadila šesté místo v 54. ročníku ankety tiskových agentur o nejlepšího evropského sportovce roku. Zvítězil Srb Novak Djokovič, který tak protáhl nadvládu tenistů o další rok: od roku 2004 totiž anketu vyhrávali výhradně Roger Federer nebo Rafael Nadal, jen před šesti lety se Federer o prvenství podělil s ruskou tyčkařkou Jelenou Isinbajevovou.

Stejně jako loni skončil na druhém místě mistr světa formule jedna Sebastian Vettel z Německa, jeho odstup za vítězem činil 42 bodů. Třetí byl německý basketbalista Dirk Nowitzki, vítěz NBA s Dallasem. Kvitovou předčily ještě norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová a italská plavkyně Federica Pellegriniová. Česká Sportovkyně roku získala 35 bodů a o šesté místo se podělila s portugalským fotbalistou Cristianem Ronaldem. V tradiční anketě polské tiskové agentury PAP hlasovali zástupci 18 evropských agentur včetně České tiskové kanceláře. Mezi vítězi ankety figuruje i česká běžkyně Jarmila Kratochvílová, která vyhrála v roce 1983. Anketa tiskových agentur o nejlepšího evropského sportovce roku: 1. Novak Djokovič (Srb./tenis) 163 bodů, 2. Sebastian Vettel (Něm./formule 1) 121, 3. Dirk Nowitzki (Něm./basketbal) 62, 4. Marit Björgenová (Nor./běh na lyžích) 55, 5. Federica Pellegriniová (It./plavání) 39, 6. Petra Kvitová (ČR/tenis) a Cristiano Ronaldo (Portug./fotbal) oba 35, 8. Ivica Kostelič (Chorv./sjezdové lyžování) 33, 9. Xavi (Šp./fotbal) a Roger Federer (Švýc./tenis) oba 31.