Nezájem Rusů o fotbal je rekordní. Připravují přitom mistrovství

- Fotbal autor: art

Nezájem Rusů o fotbal zažívá historický propad, Rusko se přitom připravuje na roli pořadatele fotbalového mistrovství světa, které se bude konat za tři roky. Z průzkumu státní agentury VTsIOM vyplynulo, že fotbal je volný až 73 procentům Rusů. Ještě před 10 lety to bylo přitom jen 43 procent. Jen zoufalých osm procent lidí v Rusku se označuje za velké fanoušky. 

Rusové ztrácejí o fotbal zájem dlouhodobě. Jak na tom asi budou za pár let?

Rusové ztrácejí o fotbal zájem dlouhodobě. Jak na tom asi budou za pár let?,zdroj: ThinkStock

Podle ministra sportu Vitalije Mutka se na nezájmu lidí o fotbal promítají skandály, nezajímavá ruská liga a také špatné výkony národního týmu. "Zájem o fotbal není velký," připustil Mutko pro agenturu TASS.

Nezájem se promítá i do ruské ligy. V minulé sezoně chodilo na zápasy v průměru 10 tisíc fanoušků, což je nejméně v devatenáctileté historii soutěže. Podle šéfů klubů jde však jen o dočasný pokles i kvůli tomu, že některé stadiony jsou zavřené kvůli rekonstrukci pro mistrovství světa.

Fanouškům nedělá radost ani sborná. Národní tým v červnu prohrál 0:1 s Rakouskem a hrozí mu, že nepostoupí na mistrovství Evropy 2016. Ve skupině je třetí se ztrátou čtyři bodů na postupové příčky. Hned 53 procent dotázaných v průzkumu si myslí, že reprezentaci by už neměl vést italský trenér Fabio Capello, zatímco jen 19 procent se vyjádřilo pro jeho setrvání ve funkci.

Problémy má i Ruský fotbalový svaz, který se potýká s dluhy, skandály a momentálně je i bez předsedy.

Tagy: Rusko fotbal fotbalové mistrovství světa

Zdroje: ČTK