Dnes je sobota 10. června 2023., Svátek má Gita
Počasí dnes 15°C Dešťové přeháňky

O pět setinek bodu: Český fotbal bude mít v sezoně 2024/25 v evropských pohárech pět klubů

O pět setinek bodu: Český fotbal bude mít v sezoně 2024/25 v evropských pohárech pět klubů
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Český klubový fotbal bude mít v přespříští sezoně 2024/25 pět zástupců v pohárech. Po dnešním vítězství Lechu Poznaň 1:0 nad norským Bodö/Glimt v odvetě úvodního kola vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy tuzemské týmy v žebříčku národních koeficient těsně udržely 15. místo, které jako poslední znamená pět mužstev v soutěžích UEFA. Česko uhájilo elitní patnáctku o pouhých 0,05 bodu.

Tuzemský fotbal bude mít pět zástupců v pohárech po dvouleté odmlce. Do probíhající sezony vstoupilo Česko poprvé od roku 2014 jen se čtveřicí týmů a stejný počet mužstev bude mít i v nadcházejícím ročníku. Aktuálně se totiž hrálo o nasazení až do přespříští sezony 2024/25.

Tuzemské kluby vypadly v tomto ročníku pohárů už na podzim a nezbývalo jim než čekat na zaváhání konkurentů v jarní části. Výsledky nejbližších soupeřů Česku nahrály. Před tuzemské týmy, které před dneškem držely v žebříčku 14. místo, se sice těsně dostala Ukrajina, ale další pronásledovatel z Norska neuspěl.

Celek z města Bodö prohrál v odvetě Konferenční ligy v Poznani gólem v 63. minutě 0:1 a po domácí bezbrankové remíze jako poslední norský zástupce v pohárech vypadl. Seveřané tak zůstali těsně za Českem, k případnému posunu do elitní patnáctky by jim přitom bývala stačila i remíza.

Tuzemské kluby mohlo ohrozit ještě sedmnácté Dánsko, jeho poslední zástupce Midtjylland byl ale po domácím debaklu 0:4 od Sportingu Lisabon v Evropské lize vyřazen. Žádná další země v pořadí už nemůže Česko reálně ohrozit.

Pět mužstev na evropské scéně znamená, že tři celky půjdou do dvou lepších pohárů. Kvalifikaci Ligy mistrů si vedle šampiona, který vstoupí do hry až v závěrečném 4. předkole, zahraje i druhý celek z nejvyšší soutěže. Od sezony 2024/25 čeká poháry změna formátu, místo tradičních skupin bude v dané soutěži jedna tabulka se všemi týmy.

Za vítězství v hlavní fázi pohárů se připisují dva body, za remízu jeden. Zisk se dělí počtem účastníků dané země, v českém případě v této sezoně čtyřmi. Nejvíce na podzim nahrála pražská Slavia, která získala 10,5 bodu, Plzeň přidala devět a půl bodu.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 9.6.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,570 23,710
USD 22,000 22,180
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma