Osmistovkař Holuša doběhl ve finále mistrovství Evropy pátý

- Sport autor: red

Jakub Holuša skončil na mistrovství Evropy v Barceloně ve finále běhu na 800 metrů pátý. Za medailí zaostal o 23 setin sekundy. Zvítězil Polák Marcin Lewandowski. Holuša tak zopakoval své umístění z letošního halového mistrovství světa v Dauhá a v dnešním programu ME byl nejlepším Čechem.

"Samozřejmě, páté místo je super, ale není to medaile," prohlásil v cíli Holuša. Nesmutnil však, věřil, že za několik let bude zkušenější a dostane se i na stupně vítězů. "Ještě to chce nějakou dobu běhat, aby mi ta špička o ten kousíček neutekla," uvedl.

Očekávání nenaplnili oštěpaři, Petr Frydrych ani Vítězslav Veselý se nedostali do užšího finále. Veselý hodil 77,83 metru, Frydrych 77,30 a srovnali se za sebou na devátém a desátém místě. V boji o zlato měl favorizovaný Nor Andreas Thorkildsen hodně práce s Němcem Matthaisem De Zordem, výkonem 88,37 metru ho porazil jen o 56 centimetrů.

Oštěpaři přitom měli být českými medailovými nadějemi, vždyť Frydrych byl v evropských tabulkách druhý a Veselý pátý. Svěřenci Jana Železného ale vrchol roku nezvládli hlavou. "Moc jsme chtěli," shodli se. Oba se ale prý nedokázali srovnat s technikou, Frydrycha navíc nejspíš trochu omezovala i bolavá záda, kvůli nimž šest týdnů před šampionátem neházel. "Už při rozcvičení jsem tušil, že to nebude ono," podotkl Železný.

Josef Prorok doběhl ve finále na 400 metrů překážek šestý v osobním rekordu 49,68 sekundy. Zlato získal Brit David Greene (48,12). Sedmibojařka Eliška Klučinová sice po nevydařeném oštěpu přišla o možnost atakovat vlastní český rekord, nakonec se však posunula až na konečnou sedmou pozici. Kateřina Cachová byla sedmnáctá, první místo v závěrečné osmistovce uhájila Britka Jessica Ennisová.

Koulař Antonín Žalský obsadil osmé místo. Výkonem 20,01 metru prošel jako poslední do užšího finále, ale v něm už se nezlepšil. Zlato získal Bělorus Andrej Michněvič, který o jediný centimetr porazil olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska. "Konečně jsem prodal to, na co mám," radoval se třicetiletý český vrhač. Dosud na čtyřech velkých akcích v kariéře vždy ztroskotal v kvalifikaci.

Tyčkař Jan Kudlička skončil desátý. Ve finále překonal 560 cm, na výšce o pět centimetrů vyšší už neuspěl. Navíc při třetím skoku mu vyjela tyč z ruky a upadl. "Nevím, co se stalo, celkem mě to překvapilo," prohlásil. Vítězný Francouz Renaud Lavillenie se pokoušel o 602 cm a dvakrát jen lehce shodil.

Lucie Škrobáková do finále běhu na 100 metrů překážek nepostoupila. Ve svém semifinále skončila česká rekordmanka pátá, čas 13,10 sekundy jí nestačil. Stříbrná medailistka z halového ME v Turíně 2009 si přitom myslela, že běží dobře. "Ale čas na prd, jsem zklamaná," hlesla v cíli.

Vyšel jí start, ale nechytila rytmus. "Pak už jsem věděla, že je to v háji," prohlásila. "No nic, sezona ještě nekončí. Třeba se podaří tu dřinu zúročit někde jinde, ale atletika je někdy krutá, živit se tím rozhodně nebudu," řekla.

Ve finále triumfovala v novém národním rekordu 12,63 sekundy Turkyně Nevin Yanitová. Mužskou pětku vyhrál britský vytrvalec Mo Farah, který tak přidal druhé zlato k úternímu prvenství z dvojnásobné trati.

Tagy: me atletika

Zdroje: ČTK